| Broadband a întrebat:

Cine a fost sa-si faca detartraj? te doare ceva? ce iti face pana la urma si cat costa..am inteles ca 150 lei tot tacamul, spalare, periere sau mai stiu eu ce. sau costa mai mult?
mi-e frica laughing

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| RandyMarsh a răspuns:

Salut!
Detartrajul nu doare deloc.Doar iti ia acea placa cu o unealta ascutita.
Nu cred ca o sa coste chiar 150 de lei.Este o operatiune banala si de mica durata.

| Broadband explică (pentru RandyMarsh):

Ba pe la unii asa am vazut 150 lei. detartraj dala cu ultrasunete
scumpi si "doftorii" astiawinking

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi detalii despre detartraj la linkul :
http://www.dentistultau.ro/......e_serviciu

Preţul DIFERĂ în funcţie de cabinet : se "învârte" în jurul sumei de 150 lei - vezi detalii la linkul :
" Detartraj manual supra si subgingival/dinte = 10 lei
Detartraj cu ultrasunete/dinte = 10 lei
Pachet de curatire, detartraj+periaj = 200 lei
Periaj dentar professional/sedinta cu pasta inclusa = 50 lei" - SURSA :
http://www.dentalwest.ro/m/lista-de-preturi/148/ro/

"Detartraj ultrasunete + periaj profesional = 150 RON
Detartraj manual = 25 RON" - SURSA :
http://www.theonedentist.ro/....../index.php

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Detartrajul "mananca" din smaltul dintelui si provoaca sensibilitate.Se zice ca daca faci detartraj, te fereste de mirosul urat din gura(halitoza), de gingivita si de paradontoza, dar nu stiu daca asa e...
Detartrajul nu este dureros! Impreuna cu un periaj profesional costa intre 100 si 150 ron la un cabinet particular (la o clinica este mai scump). Este recomandat sa fie facut o data pe an.
Te pup!

| andru10best a răspuns:

Am facut 5-6 detartaje pana acum si uneori doare, alteori nu. Depinde de medicul dentist si de sensibilitatea dintilor tai.
Costul poate ca ajunga si la 300 de lei. Depinde de cabineltul dentar. Si la 300 de lei cuprinde absolut tot:
Detartraj ambele arcade
Periaj profesional ambele arcade
Albire cu bicarbonat de sodiu (air-flow)
Fluorizare ambele arcade
Aplicare pasta antibiotic gingival

| Stefi21 a răspuns:

Procedura poate provoca putin discomfort.Dar nu cred ca e mai dureroasa decat o obturatie de canal. Urmeaza sa imi fac si eu un detartraj.Nu imi fac prea multe probleme cu durerea.Cat poate sa doara? Afara se face o data la 6 luni cica asa ca nu cred sa fie nu stiu ce tortura happy de preturi acum difera, eu am un dentist care mi-a spus ca ma costa numai 30 de lei si poate si mai putin daca nu am asa mult tartru.Fa-ti curaj.Chiar daca te doare, decat sa stai in viitor cu dintii in batista ce preferilaughing

| Broadband explică (pentru Stefi21):

rolling on the floor buna aia cu dintii in batista. trebuie sa ma duc n-am incotro..am vazut niste materiale pe net ca in timp iti ataca si osu dintelui si n-are ce sa-ti mai faca. adios..raman chel. sper sa nu laughing

| Stefi21 a răspuns (pentru Broadband):

happy Ideea vai doamne ca la dentist trebuie sa simti intotdeauna durere sau ca preturile ar fi astronomice e doar un mit.Cu cat amani mai mult sa mergi cu atat procedurile sunt mai neplacute si mai costisitoare.Stiu din experienta. Daca eram cuminte si mergeam din timp era mult mai bine.O data la 6 luni cred ca oricine isi poate permite sa mearga.Cel mai ieftin implant dentar e peste 300 de euro asa ca am face bine sa pastram dintii naturali cat mai mult.Asa ca ce e de facut?happy Mergi la dentist. Daca nu iti place de unul gaseste altul.