| Mario1994 a întrebat:

Cat poate trai o femeie cu cancer la san? Daca e operata la timp si va face chimioterapie, va scapa de aceasta boala? Nu e vorba de mine. Va doresc multa sanatate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca este descoperita si tratata la timp, se poate trai mult si bine.
Am o cunostinta care a fost operata de aproape 20 ani, isi traieste viata de invidiat.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ioi, aici parcă e copy/paste, fiindcă toți cunosc pe cineva care a scăpat de această formă de cancer. Chiar și eu. Da, trăiește, e ok după 25 de ani de la operație. Vorbesc de bunica prietenei mele. I s-a extirpat un sân, dar acum nu mai are nicio grijă.
Cu cancer nu se poate trăi, dar dacă e depistat la timp, înlăturat chirurgical și dacă va urma tratamentul corect, are nebănuite șanse. Probabil, mult mai multe decât dacă vorbim de alte forme de cancer. Am auzit de femei care au scăpat de cancer la sân, dar nu am auzit pe nimeni care să scape de cancer la colon, la plămâni sau la stomac. Sănătate multă, persoanei dragi de care îți faci atâtea griji...

| minrest a răspuns:

E unul din cancerele de care se scapa prin operatie, rata de supravietuire e foarte mare, cunosc cred cam sase-sapte femei operate de asa ceva care sunt chiar bine. Din pacate, am cunoscut si una care a mers pe tratamente naturiste din Formula As, e moarta de mult.

| Elena9328 a răspuns:

Nu va scăpa de boala. Cancerul este o boala,din păcate, netratabila, însă cu ajutorul medicamentelor, a chimioterapiei, cum ai spus și tu poate stopa. Cel mai bine este sa l întrebi pe medicul de oncologie. Însă cunosc persoane, care au trăit și mai bine de 10 ani, chiar 20. Dar depinde de organismul fiecăreia. Daca este susținută psihic și alaturi de ea, îi va fi mai ușor să treacă peste. Și evident să o ducă mult și bine gandindu-se că are motive, și că cineva e acolo, mereu langa ea.

| Georgianaaa11 a răspuns:

Da sunt toate șansele sa se vindece, dar depinde și de stadiul în care se afla, depinde de cât de puternic este organismul și psihicul ei. Cunosc o femeie în vârstă care a învins lupta cu cancerul la san și acum începe sa ii crească parul(a făcut chimioterapie ca asta se face, de operat nu știu, nu a vrut sa spună. Dar ideea e ca s-a vindecat). Mai știu o mătușa de-a mea care are cancer de col uterin în ultimul stadiu și făcând chimioterapie și fiind puternica psihic nu i-a căzut nici parul iar evoluția cancerului s-a oprit, e ca și cum e tot acolo dar doarme. I se mai dădea cel mult jumătate de an de trăit și au trecut 4 ani de atunci iar ea e super bine. Nu se citește pe chipul ei ca ar avea vreo boala, a fost și este foarte puternica. Are în schimb un regim alimentar foarte sănătos și cred ca și asta o ajuta. Multa sănătate si însănătoșire grabnică doamnei!

| AndTheea a răspuns:

Bună ziua!
Din păcate, nu cred că se poate estima cât poate trăi. Asta depinde de organismul fiecăruia, de stilul de viață (e o persoană activă sau nu, are o alimentație echilibrată sau nu ș.a.m.d.).
Am o vecină care a avut cancer la sân și l-a descoperit din timp și acum e bine. Deci, cu siguranță există șanse dacă e descoperit la timp.
Sănătate și numai bine!