| anonim_4396 a întrebat:

Cat poate trai un om cu HIV care urmeaza tratament?
Daca e cineva pe aici care are sau stie pe cineva vreau sa aflu niste detalii va rog!
PS: Am fost la analize, inca nu am aflat rezultatul, insa sunt foarte panicat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca urmezi foarte serios medicatia si respecti regulile de a nu te mai infecta de la altii, speranta de viata nu difera fata de restul populatiei.

| Donsavas a răspuns:

Cu medicatie, poti duce o viață normală.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am niste nalmuriri sad cineva sa-mi dea mesaj, cineva care se pricepe! Multumesc!

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Parerea mea e sa discuti cu medicul. Nu esti nici primul, nici ultimul. Si da, daca urmezi niste reguli de luat medicamentele si de comportament sexual, vei trai o viata normala.

| Mefi a răspuns:

Salut si sper sa fie bine pentru tine
Dar si asa eu am un vecin la mine in sat care are hiv de la nastere adica mai exact a primit boala in spital
Si de atunci adica de mic copil primește tratament si chiar si in zi de astăzi traieste ba chiar mai mult urmează să fie tata de 2 gemene
Stiu ca mai circulau ceva povesti in sat ce ziceua ca trebuia sa moara de nu stiu cat timp si de astea Dar omul e oke adica chiar sănătos ignorând boala si se simte bine adica nu are probleme
Sper ca te am ajutat si sper sa fie totul bine pentru tine?

| Asdrd a răspuns:

Salut, nu am nici o legătură cu boala respectiva, dar eu zic că îți consumi energia gândindu-te doar la asta.
Multă sănătate!

| Sonia822 a răspuns (pentru Asdrd):

Stie el ce-a facut...