| anonim_4396 a întrebat:

E posibil ca doar din cauza oboseli sa vezi mai rau?
Eu ma pun in ultima sau penultima banca de fiecare data cand mergem in laboratorul de fizica si nu vad asa de clar la tabla, dar baiatul cu care stateam joi in banca a vazut clar si mi-a zis ce sa scriu ca eu nu prea intelegeam.
La noi in clasa stau in a 2-a banca dar pe vremea cand stateam in ultima banca vedeam destul de ok, dar la ora de bio ma mai chioram ca nu prea intelegeam ce scrie pe tabla pentru ca profa scria mic dar alti colegi care stateau si ei in ultima banca vedeau.
Nu e o chestiune grava, am o vedere perfecta dar cand trebuie sa stau in a 4-a sau a 5-a banca la scoala trebuie sa ma chiorasc putin sa vad la tabla desi colegii vad cu usurinta.
E posibibil sa am o miopie mica sau poate fi doar pentru ca am ochii obositi?
Nu de alta, dar eu imi petrec absolut toata ziua la tv, pc si telefon, pe langa asta eu stau intr-o camera intunecoasa fara pic de lumina in ea si pe deasupra dorm foarte foarte putin(cam 4-5 ore, maxim 6).
E posibil sa am vederea perfecta dar numai ochii sunt obositi sau sigur am niste miopie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| SkyPilot a răspuns:

Nu este de la oboseala, mergi la control si ti se vor prescrie ochelari. Rezolva problema pentru ca pasul urmator va fi sa ai dureri de cap.
Ar trebui sa te gandesti sa iti schimbi stilul de viata, cel de acum iti va crea problem de sanatate. S-ar putea ca acest stil sa iti fi afecta si ochii.