| wellawellaandrei a întrebat:

Buna ziua!
As avea o intrebare.
E normal ca la 17 ani să am tensiunea 111/64 si bataile inimii 56 când sunt in repaus?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur, d ece nu?
Pacat ca nu prea faci miscare/ sport, ca aia ar fi extrem de importanta la 17 ani, sa vedem cum urca si bataile inimii la 100 ca esti tanar si trebuei sa fie activat corpul ala in stare permanenta de adormire.

| wellawellaandrei explică (pentru Violleta2022):

Scuze că răspund așa de târziu.
Sport chiar fac. Bine, în ultima perioadă mai puțin, dar fac.
În principiu, din August, 2022 și până acum, am slăbit aproximativ 50 de kg. (125 -> 78 )

| dullcat a răspuns:

Un adult normal are bataile inimii intre 50 si 100 pe minut, iar intre 50-70 e idealul. Despre tensiune poti aici https://www.reginamaria.ro/......im-atenti.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

11 nu este deloc o tensiune mare, nici mica de altfel. Bătăile inimii nu știu ce sa răspund.

| AdioTPU a răspuns:

E o tensiune ok, nici mica nici mare. Daca faci sport regulat e normal ca bataile inimii, pulsul, sa fie mai jos in perioadele de repaus.

| MonsterBiker a răspuns:

Sportivii au bătăile inimii foarte mici în repaus (25-48 bătăi/minut), la fel și tensiunea.
Tel meu 0725/422-927.