| AvalohAlyn a întrebat:

Cat trebuie sa fie tensiunea si pulsul in mod normal?
Pe mine in spital sau la consulturi cand mi se ia tensiunea o am mai maricica si pulsul la fel, dar doar fiindca am anxietate si sunt mai emotiv.Si am facut un EKG la inima si pe el scrie niste chestii care cica nu-s in ordine.Doctorul care mi-a dat sa fac EKG a zis ca e pe fond emotional, de la panica tensiunea mare si pulsul si atat a zis ca plecase.El mi-a dat sa fac EKG cand m-am dus la consult psihiatru(am depresie/anxietate). Insa ce problema ar fi:pe hartia aia de la EKG scrie ca s-au gasit anumite chestii si vi le specific:Tahicardie sinusala (de la panica deci),bloc d ramura dreapta incomplet,Denivelare ST moderata,Anomallia undei ST si T nespecifica,posibila hipertrofie atriala stanga, ARTEFACT prezent, in concluzie ECG anormal
E necesar un consult la inima? Sau e OK? Doctorul psihiatru s-a uitat la el si a zis ca tensiunea mare si pulsul e de la panica.Dar scriind aia pe foaia aia de la aparat ma ingrijoreaza. Poate fi si eroare ceva?
Ar trebui sa fac un consult la inima? Si unde in Galati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Nu te poti lua dupa ce scrie pe foaie pentru ca daca aparatul nu a fost calibrat corespunzator poate da erori. De asemenea, din moment ce exista artefacte nu poti lua de bun ceea ce scrie acolo. Mai mergi la un medic, repeta ekg-ul

1 răspuns:
| Donsavas a răspuns:

Da,ar trebui să consulti un cardiolog sau internist. Sa ne intelegem. Tu iei anxiar,un medicament anti panica. E imposibil să te panichezi cu benzodiazepine. Poate nu ai luat pastilă înainte de consult si de astea te ai panicat. O tii una si buna ca ai depresie,anxietate socială. Prozac sau cipralex ce iei tu iti iau cu mana depresia,chiar dacă te simti tu apatic,depresiv nu mai esti. Cum e aia emotiv fără emoții? Nu ai cum sa fi emotiv dacă nu plângi,spre exemplu,poate erai înainte de antidepresive dar dacă nu mai plângi,nu mai ai depresie! Depresivii anxiosi plâng,le e rusine sa iasa din casa,sunt furioși, alta data prea bucuroși, entuziasmati si trec de la fericire la dezamăgire! Eu inteleg ca ai fixurile tale, toti avem dar ÎNCETEAZĂ să mai spui ca esti depresiv fiindca NU mai ai EMOTII pe antidepresive! Este ilogic!
Dacă nu stiai, antidepresivele sunt stimulente iar stimulentele toate cresc tensiunea.