| AvalohAlyn a întrebat:

Cât trebuie sa ai pulsul de obicei care sunt valorile de referință? Eu am pulsul mai mărit mereu,însă nu e de la inimă că am făcut control, poate fi de la anxietate/emoții/fobie sociala? Am peste 90-100 pulsul de fiecare dată când mi se ia tensiunea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pulsul este doar ușor mărit.
Dacă rămâne tot așa o perioadă prea lungă de timp, doar solicită inima un pic mai mult. Pulsul scade la o inimă antrenată cu puțin mai multă mișcare în aer liber. și cu și fără motiv.

| Donsavas a răspuns:

Ai tahicardie sinusala. Asta înseamnă. Se poate trata, daca asa consideră cardiologul

| IoanWild a răspuns:

Tensiune, stres, anxietate, depresie cat si de la colesterol. Este dezirabil a menține frecvența cardiacă în jur de 60 de bătăi pe minut. Ti-as recomanda sa te apuci de un sport. Sa te mai relaxezi. Stand pe loc vin mii de ganduri.