| ChrisAK47 a întrebat:

Cata apa ar trebui sa beau pe zi? Eu beau 2-3 litri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DaniTDCI a răspuns:

Cel putin 50 litrii pe zi.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

„Câtă apă să bei zilnic
Aport zilnic de apa

Aportul zilnic necesar de apă este de 40 ml/kilocorp/zi. De ex.: 55 kg x 40 ml = 2200 ml. Atenţie, acest necesar se referă exclusiv la apă (sau ceaiuri neîndulcite), nu la alte lichide (ciorbe, supe, lapte, sucuri, etc.)."

| emy a răspuns:

Buna ziua, draga! happy Da, este chiar indicat sa bei minimum 2 litri de apa pe zi. Si asta o spun medicii, nu eu. Sper ca ti-am fost de folos. O zi frumoasa sa ai! Pupici multi! kiss

| RAY a răspuns:

Cat cere organismul tau

| sierra1 a răspuns:

E foarte bine ce faci. Dacă n-ai nevoi speciale, ești în parametri.

| siriusblack98 a răspuns:

Daca nu esti sportiv e suficient.Ca sportiv eu beau intre 5 si 10 litri de apa pe zi.Dar numai apa plata.Si iti recomand si tie sa nu bei apa de la chiuveta.

| HadesSs a răspuns:

Depinde,daca faci sport poti sa bei cat mai multa, daca esti sedentar e ok 2-3 litri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Priveste urina, daca este prea gãlbuie ai nevoie de mai multa apã, daca este incolorã te prea hidratezi dintr-o datã.

| Balanica12 a răspuns:

2 litri de apa pe zi man, dar depinde si de apa foarte mult, nu recomand apa de la chiuveta.

| Daniel09857 a răspuns:

2-3 litri este perfect pentru o buna functionare a organismului, insa trebuie sa ai mare grija la apa ce care o bei, nu este recomandat consumul de apa de la robinet, fara filtru in prealabil, sau de la invoare, unde scrie clar ca "Apa nu este potabila, este necesara fierberea pentru consum''. Daca bei apa imbuteliata si aici trebuie sa ai grija la marca, (cel mai bine e sa bei apa plata) nu este ok sa bei apa ieftina, gen de 1.50 lei/2 litrii, cum sunt in multe magazine, eu beau doar apa Aqua Carpatica/Dorna, fiind dupa autoritatile ce verifica continutul apei, cele mai bune si recomandate pentru consum!