| AvalohAlyn a întrebat:

Cata ciocolata neagra ar trebui sa consumam pe zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Nu ar trebui sa consumam, dar putem consuma fara riscuri patru patratele zilnic. Este cea mai sanatoasa varietate de ciocolata, corect? Atunci, daca ciocolata este daunatoare, inseamna ca ciocolata neagra dauneaza cel mai putin, nicidecum ca ne face bine.

| AvalohAlyn explică (pentru minrest):

De ce nu ar trebui sa consumam? Ciocolata NU e daunatoare daca mancam putin din ea. Evident ca nu trebuie sa mancam toata tableta intr-o zi.Ciocolata ajuta la creier si la inima, am vazut ca zicea un doctor la tv.

| minrest a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Am zis ca putin nu face rau. Dar prin faptul ca este un aliment foarte concentrat si deoarece este un stimulent puternic, este mai degraba daunatoare decat folositoare; la tv poti sa intalnesti orice opinie, se gaseste un medic care sa afirme orice.

7 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Nu,cea neagră sau amaruie contine o concentrație mare de cofeina. Cofeina produce dependenta serioasa asupra creierului si te epuizeaza de energie.

| AvalohAlyn explică (pentru Donsavas):

S-a demonstrat ca e cea mai sanatoasa ciocolata.Si medicii recomanda ciocolata neagra.

| Donsavas a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Da dar nu cand stii ca n ai voie stimulente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cateva patratele, 3-4, nu mai mult pentru ca ingrasa, ca orice aliment hipercaloric.

| GrecuMariaaa a răspuns:

Cata vrei, nu ingrasa.
Eu mananc 80g pe zi. O ciocolata amaruie Heidi?