| monique a întrebat:

Cata incredere aveti in psihologi? Dar in psihiatrii? Dar in preoti? atunci cand vine vorba de rezolvarea unor probleme sentimentale sau luarea unor decizii in viata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| niknip a răspuns:

Nu am umblat nici pe la pshiologi nici psihiatrii. In preoti am incredere insa trebuie sa il gasesti pe cel pe sufletul tau.
Nici unul din cei de mai de sus nu merita criticati e destul de grea munca lor.Si preotii sunt tot oameni, si ei obosesc sa dea sfaturi oamenilor care le intra pe o ureche si le iese pe cealalta pana parasesc biserica.
Ii recomand sa ai incredere in priuml rand in Dumnezeu = preoti.
Poti merge la o manastire cateva zile sa te reculegi si sa mai uiti de necazuri.

22 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Nu pot compara sfatul unui psihiatru sau al unui psiholog cu al unui preot. Preotul m-a ajutat intotdeauna cu un sfat si m-a indreptat spre bine. Psihologii si psihiatrii ar trebui sa se "trateze" ei intai, apoi sa dea sfaturi altora. Iti spun doar ce vrei tu sa auzi, nu ce trebuie. Nu e greu sa spuna ceva de dragul de a spune si apoi sa bage banii in buzunar. Sa numai zic de consilerii psihologici[cei din liceul la care invat]. Daca vii cu vreo problema, in loc sa iti dea un sfat bun, iti spun ca totul e pe subconstient si te trimite in clasa. Si a doua zi auzi de la profesorul X ca-ti spune problema ta in gura mare. Cata "discretie"! Asa ceva nu am intalnit la preotul [duhovnicul] meu.

pa, pa.

| yumeee a răspuns:

În psihologi consider că oricine ar putea avea încredere. Un psiholog privat are toate motivele din lume să-ţi fie prieten pentru cât timp i te confesezi. Am cunoscut mulţi psihologi (nu am mers la şedinţe, pur şi simplu îi cunosc) şi sunt oameni foarte ok cu care poţi vorbi liber şi sincer fără inhibiţii.
Psihiatrii nu prea au de-a face cu rezolvarea unor probleme sentimentale, dar nu văd de ce nu ar fi de încredere.
În preoţi eu personal nu am încredere pentru că majoritatea sunt mizerabili. Eu merg anual înainte de paşti şi crăciun să mă împărtăşesc&spovedesc ( ordinul lu' maicămea) şi niciun preot la care am fost (şi am fost la câţiva) nu mi-a spus la spovedanie nimic. Decât să fiu cuminte şi să nu comit păcate trupeşti rolling on the floor. Există un motiv pentru care psihologii sunt psihologi, nu preoţii. Îţi trebuie totuşi o facultate de psihologie.
O zi faină!

| PhaseMorphXR a răspuns:

Psihiatrii nu prea au ce cauta in oala ta... ei nu se ocupa de consiliere. Ei studiaza cazuri severe si trateaza tulburari psihice grave...

| thealchemist a răspuns:

Pai fiecare are rolul sau. te duci la psihatru pentru. o depresie si la preot pentru. un sfat legat de viata spirituala. factorul incredere depinde in primul rind de abilitatea ta de a nu face confuzii intre domeniile lor de activitate.

| Parintele a răspuns:

In psiholog 15%, pshiatru 25%, in popa... minus 100%.

| swet girl 22 a răspuns:

In phihologi nu am incerede de aceea n-am apelat niciodata la ei, psihiatrii te pot ajuta cand simti ca ai probleme delicate..., iar preoti sunt trimisi lui dzeu an ei poti avea incredere, desi in zilele noastre si preotii au luat-o razna...in dumnezeu te increzi si lui te confesezi

| Georgiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii a răspuns:

Eu nu am incredere in psihologi sa le spun tot.pentru ca ar discuta cu ai mei si asta ar fi nasol.mai bine merg la preot pentru ca stiu ca nu are voie sa destainuie Taina Spovedaniei. m-asi simti mult mai bine la preot decat la psiholog [ chiar daca asta este meseria pe care vreau sa o urmez ] laughinglaughinglaughing

| Alexandra_7209 a răspuns:

Cand am de rezolvat niste probleme sau de luat niste decizii in viata recunosc ca mai multa incredere am in mine decat in psihologi, psihiatrii, sau in preoti.

| CreepyCrow a răspuns:

La pshiholog n-am fost, la pshiatru nu(si nici nu vreau)am vorbit odata cu un preot si m-a facut sa ma simt mai bine...
Cand nu stiu ce sa aleg, am 3 solutii:
1.Va intreb pe voibig grin(pe cei de TPU...)
2. Vorbesc cu mine si ma gandesc ce avantaje si dezavantaje am in fiecare situatie
3. o intreb pe maicameabig grin(in ea am incredere, cateodata nu...big grin)
Daca ai vreo problema... pot sa te ajut eubig grin

| nuamnuvreau a răspuns:

Nu am incredere in psihologi si nici in psihiatrii.In preoti nu am de ce sa am incredere in legatura cu problemele sentimentale, pentru ca nu am cerut deocamda sfaturi de la ei.Stii Monique, cand esti suparat nu te ajuta psihologul deloc.Decat sa ma deschid cuiva eu prefer sa imi scriu pe o foaie ce simt sau sa scriu niste versuri.Asa ma exprim cel mai bine. Oricum un raspuns pentru probleme tale vine chiar de la tine. Tu te cunosti mai bine ca oricine. Tu stii toate detaliile legate de o problema a ta. Tu esti tu.

| mary a răspuns:

Hmm... inca n-am avut de-a face cu psihologi si in nici un caz cu psihiatri deci nu pot sa spun de increderea pe care le-o incredintez. ei te asculta doar pentru ca tu le dai niste bani. dar preotul, atunci cand te duci sa te spovedesti sau chiar sa-i ceri un sfat te asculta si te sfatuieste.

| HeeYeon a răspuns:

Deloc in niciunii.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand am nevoie de o parere. Cand simt ca trebuie sa aud si parerea altor persoane, de domeniu, care vad situatia din alt unghi. Cantaresti optiunile pana balanta pica pe o parte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este a unei persoane care nu are pregatire in domeniile amintite, de aceea este o parere foarte personala, adevaratele decizii va trebui sa le luati impreuna cu familia si persoane competente:

in momentul in care sunt in fata unei decizii pe care nu am capacitatea sa o iau as putea apela si eu la un psiholog, un preot sau un psihiatru.
Fiind oameni care au intalnit nenumarate cazuri si avand o experienta sociala, sunt capabili sa isi dea o aprere care sa ma poata ajuta, sai sa t e poata ajuta.
Bineinteles ca decizia finala tot tu va trebui sa o iei, ajutat de cei de mai sus.
Daca ai impresia ca unul dintre cei interogati de tine, nu au reusit sa foe convingatori, sau chiar si in acest caz, este bine sa vezi parerea unei alte persoane pentru a verifica pentru tine ca ti s-a dat un sfat logic.

Pentru a avea o incredere mai mare in acesti oameni, poti cere pareri, recomandari din partea celor care au facut deja apel la ei, mai ales daca au avut rezolvari pozitive.

Nu trebuie sa pornesti de la inceput cu Neincredere. Pe parcurs vei vedea daca vorbele lor au valoare, dupa discutii, consultatii, TU decizi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este a unei persoane care nu are pregatire in domeniile amintite, de aceea este o parere foarte personala, adevaratele decizii va trebui sa le luati impreuna cu familia si persoane competente:

in momentul in care sunt in fata unei decizii pe care nu am capacitatea sa o iau as putea apela si eu la un psiholog, un preot sau un psihiatru.
Fiind oameni care au intalnit nenumarate cazuri si avand o experienta sociala, sunt capabili sa isi dea o aprere care sa ma poata ajuta, sai sa t e poata ajuta.
Bineinteles ca decizia finala tot tu va trebui sa o iei, ajutat de cei de mai sus.
Daca ai impresia ca unul dintre cei interogati de tine, nu au reusit sa foe convingatori, sau chiar si in acest caz, este bine sa vezi parerea unei alte persoane pentru a verifica pentru tine ca ti s-a dat un sfat logic.

Pentru a avea o incredere mai mare in acesti oameni, poti cere pareri, recomandari din partea celor care au facut deja apel la ei, mai ales daca au avut rezolvari pozitive.

Nu trebuie sa pornesti de la inceput cu Neincredere. Pe parcurs vei vedea daca vorbele lor au valoare, dupa discutii, consultatii, TU decizi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar insemna sa fiu ori nebun, ori sarac cu duhul.multumesc Domnului deocamdata nu am nevoie de sfaturile lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cata incredere ai in oameni? Cat sunt de stapani in profesia lor? Problemele tale sentimentale sunt rezolvate de altii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am o incredere foarte mare in psihoterapeuti pentru ca unul m-a ajutat sa ma maturizez, sa capat mai mare incredere in mine si sa capat curaj. Psihiatrul, din cate stiu, doar iti da niste pastile, dar nu te ajuta prea mult.

| AmberMyth1 a răspuns:

Heeyy buna monique eu zic ca cel mai bine este sa ai incredere in psihiatrii si in orice caz in preoti mareee increderewinking

| bellaisa a răspuns:

Psihologii tin locul prietenilor, la psiholog ajung oamenii carora le lipsesc comunicarea happy am fost la psiholog, credeam ca am o problema, dar am descoperit ca problema mea era alta, si anume lipsa de comunicare, lipsa prieteniilor(adevarati care sa ma asculte si sa ma inteleaga) pei de distractie ii am, dar nu am nevoiie de ei. am nevoie de prieteni adevarati si la bine si la greu happy.

| bestfully a răspuns:

Eu am fost la psiholog, si nu m-a ajutat cu nimic. Totul depinde de noi, nimeni nu ne influenteaza daca nu vrem.