| Mara6392 a întrebat:

Câte kilograme pot să slăbesc aproximativ într-o săptămână dacă mănânc numa pepene verde?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Nici eu nu consider ca e ok sa faci astfel de diete.In mod normal si sanatos, poti slabi 1-3 kg /luna. Mai mult de atat am citit ca nu e bine, deoarece risti sa pui inapoi.

| Frank51 a răspuns:

Dacă mananci destul, poți chiar să pui kilograme.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Din câte știu cam este posibil să dai un kg pe zi.
Deci o săptămână = 7 zile = 3 kilograme.

| Sekim a răspuns:

Pai ca sa iti raspunzi la intrebarea asta intai ar trebui sa stii cate calorii consuma corpul tau zilnic. Ex : 2000 kcal. Apoi, calculam cat pepene vrei sa mananci, g - kcal. Apoi foarte simplu facem calcule. Tinand cont ca probabil vrei sa pierzi din tesutul adipos ( grasime ), un kg de grasime are undeva la 7000-8000 kcal. Daca la 100 g de pepene avem 30kcal in medie si ai manca sa zicem 500 g = 300 kcal. Daca ai fi hidratat corespunzator tot timpul, ai putea slabi cam 0, 2 kg(aprox) pe zi facand nimic. Cu siguranta ca exista si alte moduri prin care poti slabi si cu siguranta esti constient ca nu este tocmai ok sa faci o dieta doar cu pepene dar mult noroc.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Cel mai bine este sa primești sfaturile unui medic nutriționist, care îți poate recomanda o dieta potrivita vârstei, nr de kg, înălțimei etc.
Totuși, poți încerca să mănânci normal, absolut orice, dar în porții mai mici ( dacă mâncai 2 felii de pâine, acum mănânci 1 ) și prin sport

| Parakeets a răspuns:

Din câte știu cam este posibil să dai un kg pe zi. happy
Deci o săptămână = 7 zile = 7 kilograme.
Depinde însă și ce cantitate de pepene te-ai gândit să consumi pe zi. Poate cu un pepene întreg, să nu mai dai chiar un kilogram pe zi. Însă o felie de pepene pe zi, ar fi ca echivalentul unui măr, max două pe zi. Eu slăbisem cu un măr pe zi, 7 kilograme într-o săptămână. Și altă dată cu 1 iaurt de fructe pe zi, tot 7 kilograme în 7 zile.

Dar nu abuza nici de stilul "înfometare" mai ales dacă stilul ăsta nu devine unul anorexic, forever. Deoarece dacă ai perioade fluctuante, când bagi și apoi când faci foamea, plus și alte programe haotice (poate un job în ture sau călătorești des și ai parte de schimburi de fus orar, des) să-ți distrugi tiroida și o dată distrusă și hormoni lipsă, e posibil să nu mai slăbești nici cu înfometarea cruntă, dar mai ales cu o dietă sănătoasă. Plus că o vei da și în alte probleme conexe o dată cu distrugerea tiroidei. Spun din proprie experiență. happy

Evident dacă alegi anorexia, adică alegi să trăiești forever cu un măr sau un pepene pe zi, da, asta da, e ok. Deși și acolo poți să o dai în altele (lipsă de vitamine și minerale, să devii subnutrit și rahitic ori să leșini des). Dar nu să faci cum ți-am zis alternat (oleacă de foame și apoi oleacă de îngurgitare) distrugi bioritmul intern. happy

Însă din ce am citit recent în noua carte (dar am uitat cum se chema) însă am reținut esența, se spune în ea, că s-au făcut studii pe oamenii din Oqinawa (o regiune din Japonia) care ei mănâncă doar organic, chestii produse în ograda lor, dar și foarte puțin. Ba chiar la analize le iese că ar fi ușor subnutriți, însă au concluzionat specialiștii, că da, oleacă de stil anorexic e posibil să fie mai nutritiv și longeviv pentru om, decât un stil bogat nutritiv. Evident că ei nu se îndoapă, însă totuși consumă mult pește și multe alte alimente bogate în Omega. Alea am înțeles că ar fi cele mai benefice pentru organism. Deci încearcă dacă tu crezi că reușești. Conform studiilor vei trăi mai mult așa. happy
Succes!