Întrebare recomandată | GossipGirl390 a întrebat:

Cate ore ai voie sa porti lentile intr-o zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dragos636 a răspuns:

14-16h pe zi, dar inainte de culcare le scoti

2 răspunsuri:
| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

8 ore! Si noaptea sa le scoti. Atentie. Eu am avut lentile si mediul mi-a recomandat sa le port maxim 8 ore pe zi. Pentru ca exista posibilitatea sa iti usuce ochii. De asemenea. Marimea lentilei este foarte importanta. Daca iei niste lentile prea mici pentru ochiul tau atunci iti vor zgaria corneea si vor fii greu de scos. Lentilele de contact (indiferent daca sunt de vedere sau colorate) se poarta maxim 8 ore.

| Voinea_Denis_1991 a răspuns:

12 ore eu stiu bine