| DenisIonut01 a întrebat:

Cate ore de somn sunt suficient sa dorm? am 19 ani si mai mult de 7 ore nu pot dormi, desi inca imi e somn stau in pat si nu pot adormi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Normal ai avea nevoie de 8-9 ore

13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să dormi 8 ore, alege activități care să îți consume energia fizică dar și intelectuală.
Alege alimente care nu conțin cofeină.
Înainte de culcare bea un pahar de lapte dulce călduț, un ceai de tei.
Pa, pa.

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut.
Sunt de ajuns 7-8 ore pe noapte!
E bine sa pui pret pe calitate, nu pe cantitate.
Cel mai mult conteaza somnul pana in 12 noaptea.
O zi buna!

| DenisIonut01 explică:

Multumesc tuturor, Din pacate nu pot da funda la toti :) dar ca sa nu fie cu suparare prin alegere random voi da funda. [www.random.org (numarul 10 din 11 raspunsuri) ]
in total 13 raspunsuri 2 eliminate 1-al meu si 1 al lui you13.

| Raluuu a răspuns:

Un somn odihnitor recomandat de medici ar fi intre 8-9 ore, iar cel mai important este sa prinzi cele doua ore de la 22-24, atunci te odihnesti. Poate esti prea stresat sau obosit, incearca sa iei un supliment cu Magneziu este foarte bun pentru senzatiile de oboseala.:*

| maryus1908 a răspuns:

Normal ar fi 8 ore...sa dormi...acuma depinde de organism cum s-a invatat.

| greyhound a răspuns:

Apuca-te de un sport sa vezi cum adormi atunci

| LeMousiqe a răspuns:

Esti prea adohnit/a ocupate de ceva obositor si o sa dormi sigur!
Sper ca te-am ajutat sad

| Niklauss a răspuns:

Esti distrus

| DenisIonut01 explică (pentru Niklauss):

Esti un nesimtit! Ai raport.

| prisacarul56 a răspuns:

Hai sa zicem ca si 7 ore sant suficiente, normal ar fi sa dormi 8 ore.Depinde si la ce ora te pui in pat, ora ultimei mese inainte de culcare, starea fizica in care te afli(oboseala).Ar fi bine sa nu te culci la ore foarte tarzii, dimineata va fi cu atat mai placuta la trezire.

Răspuns utilizator avertizat
| IrishCream a răspuns:

Normal ar fi sa dormi 9 ore! Si crede-ma stiu cum e sa dormi cu 2 ore mai putin! happy

| JustMeIulia a răspuns:

8 ore... Si tot daca nu poti dormi mai mult de 7 ore stai cu ochii inchisi poate adormi la loc, daca nici asta nu merge, medicii spun ca 15 min de ras continuu fac cat 8 ore de somn