| SorinAdi a întrebat:

Cate ore este recomandat pentru cei care poarta ochelari sa stea in fata calculatorului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat mai putine. Incearca la jumatate de ora sa faci o mica pauza de un minut doua...sa iti iei pirvirea din ecran

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este recomandat să stea cu pauze.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu asta conteaza chiar asa mult, mai mult conteaza perioada de pauze si distanta la care stai fata de monitor.
Cum ar spune specialistii: pentru a preveni oboseala si a mentine sanatatea ochilor persoanelor ce isi petrec cea mai mare parte a zilei in fata unui ecran se recomanda ca, dupa 20 de minute de lucru, sa isi mute privirea la un obiect indepartat (la sase metri) timp de 20 de secunde.

Legat de distanta, ar trebui sa fii undeva la 60 cm fara de monitor.

Pentru mai multe informatii poti sa vezi diverse surse disponibile online:
https://ziare.com/......iu-1436912
https://opticalmed.ro/cum-iti-protejezi-ochii-la-calculator/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa clipeasca mai des.

| Balalau95 a răspuns:

2000 de ore
nu ai specificat intervalul de timp, deci pot sa spun ce vreau, nu? tongue

| NoisyLight a răspuns:

Depinde de tipul de afecțiune, de ochelari, de tipul de display.

| MoșulDePaște a răspuns:

Puține