| 熊Panda熊 a întrebat:

Cate ore trebuie sa doarma un om pe noapte? Eu uneori nu pot sa dorm mai mult de 5-6 ore in timpul scolii, fiindca sunt ocupat (nu numai cu scoala).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde cati ai ai. Un adult ar trebui sa doarma cam 6, 5-7 ore. Un copil, mai mult.

| OnuOnulică a răspuns:

E normal să dormi între 6 și 9 ore pe noapte.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu ca student dor si putin si mult happy Dar cred ca 8 ore ar trebui sa doarma cineva pe noapte.

| oprescudorin11 a răspuns:

Un om trebuie sa doarma sanatos atat timp ct ii cere trupul! Poti dormi 48 de ore, sau deloc!
Intru-un anume moment!
Din exemplul meu, am constatat ca ca daca dorm mai putin decat am nevoie, fac foarte rau. Este adevarat ca doctorii se refera la omul robot. Trebuie sa dormi 8 ore pe noapte!
tebuie sa-ti dormi somunul de frumusete, dupa -amiaza, trebuie sa nu pierzi noptile!
Sa nu uitam insa ca, fiecare om are metabolismul sau, fiecare are regulile lor personale!
Un om care se supune unor reguli standardizate, este un SCLAV sigur!
Cata vreme nu raneste pe nimeni!

| FrumusicaSufletista a răspuns:

Pai depinde citi ani ai.Dar presupun ca ai mai mult de 10-12 ani deci ar trebui să dormi 7-8 ore.(Ar fi recomandabil, dar totul depinde și de programul tău)

| Carabadjac_Luminita_1998 a răspuns:

Totul depinde de varsta, daca ai peste 12 ani, ar trebui sa dormi 7-9 ore