| anonima13 a întrebat:

Catelel meu vomita spuma galbena cu viermisori.Ce sa ii dau? E grav?(Am primit cainele aseara, nu i-am dat mancare, parea satul.Vreau doar sa ma linistesc pana il duc la veterinar). Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Are nevoie de Pratel (Prozitel, Drontal Puppy), un antiparazitar intern, dacă spui că "scoate" viermișori.
Dacă cățelul are mai puțin de 2 kg îi dai doar un sfert de tabletă (1/4), nu mai mult!
Dacă are între 2-5 Kg, jumătate de tabletă e suficientă, iar dacă cântărește peste 6 Kg poți să-i dai chiar o tabletă.
Oricum, Pratelul îl vinde doar un medic veterinar sau o farmacie veterinară, acolo îți vor oferi informații. Ai grijă, va trebui să-i dai cățelușului câte o tabletă, o dată la trei luni, așa se procedează.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu ai cum, du-te cu el rapid la veterinar.
O dupa-amiaza excelenta!

| SFK a răspuns:

Cumpara niste mancare de caini care sa fie mai uscata ca nu are cum sa le vomite. ca asa am patit si eu cu catelusa mea.