| anonim_4396 a întrebat:

Cateodata ma inteapa inima. Dupa 3 saptamani si ceva de tratament cu Ranitidina pentru stomac, am simtit efecte secundare ale ei.Ma intepa inima des, m-a durut stomacul rau, m-a durut umarul stang, senzatie de nod in gat...(toate acestea s-au intamplat intr-o seara dupa ce am luat)Am intrerupt tratamentul din 12 august.Inca mai simt mici intepaturi, si parca imi umbla ceva prin inima fin, insa sper sa treaca peste cateva zile, avand in vedere ca nu mai iau tratamentul.
Toate acestea m-au pus pe gand, si vreau sa stiu cand trebuie apelat serviciul de ambulanta, pentru a preveni un infarct miocardic?
Chiar si aceste intepaturi, vreti sa spuneti ca trebuie sa sun la ambulanta cand le am?

As fi recunoscator daca m-ati ajuta, pentru ca am o viata inainte, si nu vreau sa o pierd de acum, Doamne fereste!

Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| machupicchu a răspuns:

Orice suspiciune ce o ai privind o anumita afectiune este indicat sa o afli mergand la medicul de specialitate. In cardiologie sunt multe manifestari imprevizibile, dar poti afla daca ai o cat de mica dereglare a ritmului cardiac, sau modificari ale inimii printr-o simpla ecografie cardiaca...chiar si numai pentru.linistea ta...
Sanatate...

| happy.....withoutyou a răspuns:

Asculta-ti vocea interioara, cind simti ca te inteapa putin mai tare, cheama ambulanta! Nu o sa te ia numaidecit la spital, daca nu o sa fie serios! O sa-ti dea un probabil diagnostic, un calmant si gata! Dar, consulta si tu medicul! Eu de asemenea am niste probleme cu inima, aritmii, si da, uneori intepeturi! Consuma ulei de masline mai mult, ocupa-te permanent cu ceva, sa nu-ti stea gindul la prostii!laughingSUCCES! pA, pa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Luati altceva dar va sfatuiesc sa refaceti endoscopia (inca una ), s-ar putea sa fi avansat ulcerul si sa va dea aceste manifestari, daca la intreruperea tratamentului cu ranitidina nu mai aveti aceleasi simptome, este ok, inlocuiti ranitidina cu altceva, dar cel mai bun este regimul alimentar, carne de peste pui vita fierte gratar, legume numai gratar sau fierte si nu orice, paine prajita in rest nimic, apa foarta si racita, va refaceti sigur in 6 luni, cum ati incalcat regimul, o luati de la capat, pentru ca mucoasa in stomac are gauri efectiv, care sa fie acoperite le trebuie mult timp, mediul este umed si cu acizi, sanatate,