| BANN3R a întrebat:

Cateva intrebari despre PVM si niste analize medicale
Buna ziua. in urma cu o luna mi s-a schimbat radical starea de sanatate, ceva ce ma speriat tare.
Prima seara aveam o stare de lesin, mainile si picioarele reci, tremuram, respiram greu, inima abia imi batea, tensiunea o aveam mica, eram tare agitat. panicat, aceasta stare m-a tinut vreo 2 ore. Am crezut ca a fost ceva de moment si nu o sa mai patesc nimic dar surpriza, a doua seara la fel doar ca starile erau si mai puternice si m-am speriat si mai tare dar nu am chemat salvarea. Urmatoarea zi m-am decis sa merg la spital, am mers la 3 spitale din iasi si nu am rezolvat nimic asa ca am mers la cardiolog particular deoarece eram disperat.

La primul consult doctorul mi-a spus ca am sindrom cardiac hiperkinetic, mi-a dat tratament cu betolok zok, aspacardin si calciu in prima faza.
Ieri am fost iar la consultatie, am facut analize la sange, biochimie urinara si test de parazitologie, doctorul mi-a zis ca analizele sunt bune. in fine dupa controlul de ieri doctorul mi-a spus, de fapt mi-a scris pe reteta ca am PVM, dupa cautarile mele pe internet am vazut ca e prolapsul valvei mitrale. Curiozitatea mea este daca aceasta boala este grava, se poate trata prin medicatie sau prin operatie? Se poate muri de la aceasta boala si daca da care ar fi modul sau simptomele? Si de la ce poate porni aceasta boala. Trebuie sa tin un anumit regim? Am ceva interdictii cu aceasta boala?

La Examenul "Biochimie Urinara "
URO : NORMAL
S. G. 1.030
pH : 6.0
COLOR : COLORLESS
SedUr f.rare leuc, mucus, s. a.
in rest toate au liniuta

La examenul "Hematologie"
WBC 10.76
RBC : 5.35 **
HGB 16.9
HCT : 48.5
MCHC : 34.8
MCV : 90.7
MCH : 31.6
PLT : 266
NEUT% 65.6 **

Cele cu ** erau ingrosate

Examen "Biochimie serica

ALT / TGP : 15
Uree : 28
Amilaza : 73
Glucoza Serica : 96
Gamaglutamiltranspepiptoza ( GGT ) : 37

Tratamentele mele au fost urmatoarele

Prima saptamana - jumatate de pastila de betolok zok de 50 mg dimineata si cealalta jumatate seara
- 2 aspacardin ( 1 dimineata, 1 seara )
- 2 osteocare ( 1 dimineata, 1 seara )
dupa o saptamana mi s-a facut iar rau, dupa asta tratamentul mi s-a schimbat putin

Saptamana 2 si 3 - O pastila de betolok zok de 50 mg o impart in 4 si iau jumatate pe zi ( un sfert dimineata, 1 sfert seara )
- 2 magne b6 ( 1 dimineata, 1 seara )
- In saptamana 2 luam 2 aspacardin pe zi ( 1 dimineata, 1 seara )
- In saptamana 3 nu mai am nevoie de aspacardin, doar o singura data am luat ca aveam palpitatii

Starea de sanatate e mult mai buna

Acum tratamentul meu e asa :
- betolok zok cate 1 sfert de pastila dimineata, 1 sfert seara
-calciu, magneziu, zinc ( 2 pe zi ) timp de 15 zile
dupa 15 zile schimb calciu magneziu zinc si incep sa iau 9 vita ( 2 pe zi ) timp de 15 zile

apoi revin la calciu, magneziu, zinc si tot asa happy peste 3 luni trebuie sa merg iar la consult daca nu apar alte stari grave.

Momentan doream sa aflu cate ceva despre boala. ceva sfaturi. nu stiu. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| kareina a răspuns:

Buna! Sa. ti spun parerea mea! Am trecut prin asa ceva! Mai mult ca sigur ca este vb de atacuri panica, anxietate astea sunt manifestarile.Si am sa. ti spun de ce cred! Daca in prima seara te. a apucat acele stari, ti.au trecut, apoi au i nceput iar in a2a seara, era normal sa inceapa, pentru ca tu, in subconstientul tau stiai ca, de exemplu, ieri seara ai patit. o si automat in a 2a seara s. a repetat, aceasta reprezinta aducerea aminte a tot ce s. a intamplat cu o seara in urma, si de teama sa nu se mai repete, exact asta s. a intamplat(s. a repetat fara voia ta pentru ca era stocata in memorie starea). Asta este explicatia pentru ca, vezi, de ce nu s. a intamplat a 2a zi ziua si s. a intamplat urmatoarea seara la fel, aceleasi stari. Dc era vb de vreo boala se repeta ziua si nu seara exact cum s. a intamplat in prima seara.Atacurile de panica se "repeta"exact cum ai avut tu, iar o boala"normala"nu se repeta la fel in aceeasi perioada(ceasornic). Continuua cu magneziu si calciu! Sper ca m.am facut inteleasa in dorinta de ati explica si a te ajuta un pic. Dc nu prea ai inteles da. mi un mesaj! Sanatate multa iti doresc si nu te mai speria!

7 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Esti foarte speriat, intri in panica si de aceea esti si nervos! Toate astea iti accentueaza simptomele bolii! Ce naiba, esti barbat! Urmeaza tratamentul, fa control periodic si nu te mai panica.Ai auzit de efectul placebo?

| clau44 a răspuns:

Un sfat, dacă vrei sfaturi şi altor medicii cardiologi, poţi să-ţi faci un cont gratuit pe siteul www.sfm.ro, şi aveţi 3 consultaţii gratuite, dacă ai şi analizele le poţi scana şi să le trimiţi, şi îţi va spune unul dintre medicii specialişti.

| Unique_8782 a răspuns:

Buna! DIn pacate nu stiu nimic despre aceasta boala, vroiam decat sa-ti zic : sanatate si sa stai linistit poate nu e nimic grav happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti murii

| BANN3R explică:

Multumesc de sfaturi, am observat ca si de la nervi, stres, suparari ma mai doare. Deci e posibil sa imi fac eu aceasta stare. aceste simtome. dar totusi doctoru zice ca e pvm, si de la tratament ma simt mult mai bine, ieri m-am "certat" putin cu prietena si mi-a fost rau aseara de asta ma gandesc ca e si din cauza nervilor, ar trebui sa merg la un psiholog? sau sa fiu mai nesimtit ( sa nu mai pun totu la suflet )?

| BANN3R explică:

Am gasit pe internet niste cauze ale atacurilor de panica :
- folosirea unor medicamente (ca cele pentru tratamentul astmului si bolilor de inima) sau intreruperea brusca a unui tratament medicamentos (pentru anxietate si insomnie)
-afectiuni cardiace, prolapsul de valva mitrala (valva mitrala prezinta un defect care ii deterioreaza functionarea normala)

vad ca sunt stari "normale" pentru mine in cazul asta. tratament pentru inima fac ...afectiuni cardiace am. deci ar trebui sa fiu mai calm si sa nu bag totul in seama.

| BANN3R explică:

Dar totusi pana acum de ce nu am avut nimic. putea sa fie orice problema. le tratam cu indiferenta. ce s-a schimbat acum. o sa incerc sa fiu mai calm si sa nu ma mai enervez. multumesc tuturor pentr sfaturi, sanatate si numai bine