| BostanDaniel1974 a întrebat:

Cateva sfaturi pentru ejacularea precoce

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaiNicu23 a răspuns:

1. Strângerea glandului (capul penisului)
Atunci când simţi că îţi vine să ejaculezi, strânge cu degetele capul penisului, astfel încât să se creeze un disconfort uşor iar ejacularea să fie întârziată, iar tu să te bucuri de momente prelungite de plăcere.
Însă, nu toţi doctorii sunt de acord cu această practică: unii consideră că prin strângerea penisului în cele mai intime momente se va pierde din plăcerea şi performanţele bărbatului, iar rezultatul va fi unul nesatisfăcător.

2. Gândeşte-te la altceva!
Unii bărbaţi afirmă că distragerea atenţiei este soluţia-cheie în tratarea problemelor erectile, în special a ejaculării premature. Ideea principală constă în distragerea atenţiei de la ceea ce te deranjează, respectiv ejacularea precoce, şi înlocuirea gândurilor cu sentimente care nu au tentă sexuală şi nicio legătură cu partenera de sex.
Câţiva bărbaţi spun că atunci când îşi închipuie că sunt jucători de fotbal sau când rezolvă probleme de matematică...în timpul actului sexual, sunt mult mai dezinhibaţi şi nu au probleme în a-şi menţine erecţia pe o perioadă lungă de timp.

3. Aplicarea cremelor desensibilizante
Există anumite produse sub formă de unguente care au ca bază lidocaina, un agent anestezic ce are capacitatea de a reduce sensibilitatea în zona pe care este aplicat şi de a promova o experienţă sexuală prelungită.
Totuşi, dacă vă gândiţi la această variantă, nu uitaţi să folosiţi un prezervativ pentru că proprietăţile de „amorţire" ale cremei pot fi transmise partenerei.
4. Diverse pilule destinate tratamentului altor afecţiuni
...pot avea efecte benefice în cazul ejaculării premature. Chiar dacă aceste reacţii au fost, de cele mai multe ori, descoperite neintenţionat, există categorii speciale de medicamente care pot îmbunătăţi viaţa celor care se confruntă cu ejacularea precoce.
Antidepresivele şi analgezicele fac parte din această categorie a medicamentelor cu componentă inhibitorie a recaptării serotoninei, deci de întârziere a activităţii sexuale.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Renunta la mastur bare, ca asta este efectul numarul unu, care duce la ejacu lare precoce!
Apoi, odata ce mai capeti experienta, te poti autocontrola.

| Donsavas a răspuns:

Putina maturitate in gandire. Prea mult sex sau masturbarea in exces te si dezechilibreaza hormonal, iti face rau si psihic si din cate vezi, efectul este evident. Cu cat abuzezi mai mult, cu atat rezisti mai putin.

| JackR a răspuns:

Stai asa ca nu inteleg! Vrei sfaturi ca sa ejaculezi precoce?

| Erotes a răspuns:

Nu te gândi la altceva și nicidecum nu ameliora simptomele ejaculării precoce cu lidocaină sau pastile...
Exerseaza cu,, Reverse Kegels''
Caută-le pe google. Singura soluție este detonifiera mușchiului bulbospongios (bulbospongiosus muscle) din planșeul pelvin masculin (o grupare de mușchi) prin aceste reverse kegels.
Sigur te-ai masturba t mult la filme pentru adulți și, fără să-ți dai seama, făceai,, kegels'' care au hipertonifiat acel mușchi responsabil de e jaculare.
Kegel normal strânge mușchiul (in timp îl tonifiază) iar Reverse Kegel îl întinde (detonifiază).
Spor la citit.