| Radandam a întrebat:

Câți tineri de 20 ani din România fac AVC anual? Aveți idee? Procente, număr de persoane ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Daca ne referim strict la cei de varsta ta, +/- 2 ani, intre 300 si 500 anual, iar in 95% dintre cazuri vorbim de AVC ischemic.
Din acestia, doar 10% mor, iar 20% raman cu dizabilitati.

Insa iti recomand in continuare ceea ce am spus mai devreme...

| Radandam explică (pentru Floridori):

Da, da parca am și tulburare la ochi și asta ma sperie. De câteva zile parca nu mai vad asa bine. Adică nu îți imagina ca vad dublu, nici ceata nu vad, dar parca, de fapt cu siguranță mi-a scăzut din claritate. Ma gândeam sa ma duc mâine dimineață la urgente dacă nu ajung sa pățesc ceva în seara asta...

| Radandam explică (pentru Floridori):

Ma gândesc sa nu fi avut covid19 și sa îmi fi lăsat cheaguri de sânge. Cheagurile de sânge la covid 19 se produc doar la aia care fac forme mai grave nu la toți, nu?

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Tu poti face cum vrei, insa nu sunt de acord cu mersul la Urgente atunci cand nu ai nimic.Practic, faci alti oameni, care chiar au urgente sa astepte mult mai mult fara sa ai nici macar o problema medicala, cu atat mai putin o urgenta.
Imi mentin parerea cu psihiatrul.

| Radandam explică (pentru Floridori):

Dacă am mers la urgente și I am explicat doctoriței, mi-a făcut doar analize de sânge, și au zis ca sunt foarte bune, ar trebui sa ma îngrijorez ca voi face AVC?

| Nume6 a răspuns:

Tu ar trebui sa mergi la psihiatru