| Feyenooord666666 a întrebat:

Ce ai voie sa mananci inainte de o ecografie abdominala?
Fructe, legume, iaurt etc nu.
Cam aia mananc de obicei.
Eram curios sa aflu ce as putea sa mananc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| christall a răspuns:

Pregatirea pacientului pentru ecografie abdomen
Recomandari pentru o buna vizualizare:
- Nu mancati si nu consumati lichide cu 6 ore inainte. Este permis un pahar de apa plata in acest interval.
- pentru balonare se pot lua in ziua precedenta: Sab Simplex sau Espumisan: 1 lingura in seara de dinaintea examinarii si 1 lingura cu 3 ore inaintea examinarii; - Debridat, comprimat 100 mg: 1 cpr x 3/zi.

9 răspunsuri:
| Flavianadx a răspuns:

Din cate stiu, nimic, cu vreo 5 ore inainte. Cel mai bine intrebi medicul care iti face ecografia.

| Zuzu1991 a răspuns:

Nu exista un "ce", cand e vorba de ecografie, asta nu e hepatita unde ai voie unele si nu ai voie deloc altele, aici e chestie de gen NU VREI sa iti apara mancarea la ecografie si sa produca confuzie... ORICE MANCARE, OARECARE

| alina2k18 a răspuns:

Nu se mananca inainte cu 4-5 ore si cu o zi inainte mananci alimente care nu baloneaza oricum posibil sa te puna sa iei Espumisan.
Deci sa mananci fructe si sa te duci la echografie abdominala laughing exclus 100%.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nimic, doar apă, cand esti programat la ecografie?

| Sophieka a răspuns:

Nu se consuma nimic! Colegii au raspuns corect!

| Feyenooord666666 explică (pentru Zuzu1991):

Nu am nimic.

E doar o ecografie de informare. Ceva tot trebuie sa mananc. Omul mai si lucreaza.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Feyenooord666666):

Treaba ta, sunt banii tai

| Feyenooord666666 explică (pentru Zuzu1991):

Cu 4-5 ore inainte nu se mananca.

Poti manca chestii usoare cu 24 de ore inainte.

Cand e vorba de sanatate banii nu conteaza!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru alina2k18):

E important si sa ai intestinele curate cred, macar cat de cat. Cum te trezesti tu dimineata mai devreme ca sa faci asta, mi se pare foarte dragut si qt