| hamsterx a întrebat:

Ce alegeti? sa nu va faceti vaccinul contra virusul AH1N1 sau sa vi`l faceti si sa riscati mai apoi sa aveti alte boli, asa cum se speculeaza.Cati dintre voi l`ati facut deja si cati il veti face? eu am o dilema... pupici:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu o sa mi-l fac pentru ca daca imi e dat sa mor, mor si cu vaccinul facut. si plus ca vaccinul doar o parte din microb protejeaza sa nu atace corpul dar nu in totalitate. dar fiecare are dreptul sa faca ce vrea

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu am ales sa il fac fiindca stiu ca speculatiile privind reactii adverse de peste ani sunt pure inventii. Compozitia vaccinului e identica cu compozitia celorlalte vaccinuri antigripale facute de Istitutul Cantacuzino, doar tulpina virala difera. Vreme de zeci de ani oamenii au folosita aceste vaccinuri si nu au avut niciodata probleme severe. Vaccinurile astea le-au salvat deseori viata. Asadar, eu am incredere deplina in acest vaccin si il recomand.

| AvalohAlyn a răspuns:

Eu da, l-am facut.Si nu am avut nicio reactie adversa.
Parerea mea este ca acestea cum ca te-ai imbolnavi de la vaccin sunt niste aberatii extrem de stupide.Nu cred in teoriile astea ale conspiratiei.Nimeni nu a patit nimic, absolut nimic major sau semnificativ de la acel vaccin pentru. A1HN1 insa multi oameni au murit de gripa porcina fiind nevaccinati.Asta ar trebui sa ne puna pe ganduri.

lolita
| lolita a răspuns:

Eu nu-l voi face, mi-am intrebat medicul si nu m-a sfatuit sa-l fac.

| hamsterx explică:

Contra virusului* ma scuzati.greseala big grin

| alexutzu00791 a răspuns:

N am sa l fac, pentru ca nu am ajuns inca la stagiul acela de sperietura la care au ajuns mii de persoane. E ca si cum ti ai vinde sufletul-exagerezlaughing. In fine, de ce sa faci un vaccin aparut peste noapte, doar "tinandu-ti" de cald ideea ca te protejeaza de un virus aparut cu 2 nopti inaintea vaccinului. Plus ca sunt atatea controverse.

| daii a răspuns:

Nu o sa-l fac pentru ca nu sunt cobai.Nu am ajuns in halul asta.incat sa experimenteze cineva ceva pe mine!

by daiiwinking

| AsU_2581 a răspuns:

Nici nu stiu cum e mai bine.lasam specialisti sa decidabig grin

| Ros3Blu3 a răspuns:

Uiteee hamsterxxxxx big grin exact ce ziceam pe messbig grin fixe Xsmug hmm era de fapt triplu Xsmugbig grin
asa revenim NU IL FACCCCCC!
mai bine il citez pe CRYOUTwhistling are mare dreptatebig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu mi l-am facut...nu m-am panicat suficient, dar nici nu lucrez intr-un domeniu cu risc crescut in a contacta aceasta boala.
consider ca am o varsta care imi permite sa ma lupt cu bolile, ma consider un om puternic, mi-am antrenat sistemul imunitar si mi-l si blindez bine cu fructe, vitamine, propolis bla-bla-bla, nu am alte boli care ar agrava o eventuala gripa.
Dar nici nu promit ca nu mi-l voi face, daca voi avea suficiente motive pentru asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru cei care zic ca "am facut vaccinul si nu am niciun efect advers... oameni buni efectele apar in timp, o sa aveti vreo boala peste vreo 5 ani, si o sa va intrebati., da dc m-am imbolnavit?

| Runa100 a răspuns:

Hm! Vaccinul nu e deca o prelungire a vietii acum. Daca trebuie sa mori, mori si gata! Ca ce chestie sa-ti prelungesti viata mai mult decat trebuie sa fie!