supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

Ce aliment sanatos ar trebui consumat zilnic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
49 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ceapa, normal

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Salata de papadie cu nelipsita CEAPA

| RobertMoon a răspuns:

Ceaiul verde si seafood.

| Bondarel99 a răspuns:

Salata verde
Broccoli
Oleaginoase (orice tip)
Cereale integrale
Fructe de padure
Ou

Dar pe primul loc e salata verde, asa ca ai spus un aliment.

| Uvox a răspuns:

Tot ce s-a spus înaintea mea plus evident ceapă.

| Yurisa a răspuns:

Grapefruit

| Hammurabi a răspuns:

Salată de varză crudă cu puțin ulei de masline, sare şi zeamă de lămâie.
Şi suc de grapefruit.

| Bondarel99 a răspuns:

Aa si pentru cine nu agreeaza ceapa (ca vad ca toti pe aici o recomanda laughing ) ea poate fi inlocuita foarte bine cu feniculul si nu miroase.

| RobertMoon a răspuns (pentru Bondarel99):

Ouale consumate zilnic provoaca multe rele in corpul uman, nici decum un bine cum spui tu, eu personal nu am mai consumat oua in stare ca atare(prajit, fiert, omleta) de 10 luni si totul e super bine, am consumat rare ori in compozitia unor lucuri...

| PersonajFictiv a răspuns:

Sanatos...nu stiu.

| aXy99 a răspuns (pentru RobertMoon):

Habar n-ai despre ce vorbesti, dar e ok, ne-am obisnuit cu toti cunoscatorii de pe site-ul asta laughing
Ce rau iti provoaca oul?

| aXy99 a răspuns:

Trebuie sa avem o dieta variata, sa mancam cat mai diversificat si sanatos. Eu consum zilnic cereale integrale, legume, fructe si produse lactate.

| Bondarel99 a răspuns (pentru RobertMoon):

Ouale nu sunt bune in exces pentru ca au colesterol dar sa fim seriosi, daca mancam prajeli, fast food, carne grasa etc. nu e mult mai rau?
Oul e superaliment, daca mananci unul pe zi nu se intampla nimic.

supadeceapa
| supadeceapa explică (pentru Bondarel99):

Cum sa inlocuiesti ceapa crying((

| RobertMoon a răspuns (pentru Bondarel99):

Eu m-am dat pe mine ca exemplu care nu mananc chestiile pe care le-ai zis tu si sunt sigur ca un ou pe zi nu imi face rau, dar nici nu ma ajuta la nimic decat imi solicita aiurea ficatul cand il pot inlocui cu altceva.

| Uvox a răspuns (pentru Bondarel99):

Nu e fun fara putin miros de ceapa big grin

| Bondarel99 a răspuns (pentru RobertMoon):

Atunci cred ca ai renuntat sa mananci foarte multe lucruri de ficatul tau nu mai suporta un ou...

| Uvox a răspuns (pentru aXy99):

Creste colesterolul. Chiar nu se recomanda consumul zilnic.

| RobertMoon a răspuns (pentru Bondarel99):

N-am renuntat la nimic special in afara de ou si poc

| Uvox a răspuns:

A, sa nu uit tochitura cu mult porc si multa ceapă calita (desigur).
Si sa nu spuneți că nu e aliment sănătos :[

| aXy99 a răspuns:

S-a demonstrat chiar ca oul ar scadea LDL (colesterolul rau, asa cum este denumit popular). Nu iti spun sa mananci 10 oua pe zi, dar 1-2 chiar nu iti vor face rau.

| teo530 a răspuns:

Ai destule idei deja, dar cred că ar fi bun meniu mai variat adică nu să nu mănânci în fiecare zi acelaşi lucru.

supadeceapa
| supadeceapa explică:

Nu va bateti

| teo530 a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Atunci de ce mai răspunzi?

| Uvox a răspuns:

Mon cher, dobitoc esti tu si vorbesti aiurea. Am spus doar că creste nivelul. Atât si nimic altceva. Nu esti singurul bou care stie ce reprezintă acronimele HDL si LDL.
Grăsimile saturate stimulează ficatul sa produca mai mult colesterol iar oul are un continut ridicat de grăsimi saturate.
Nu am spus că nu e ok consumul de ouă, e chiar benefic. Excesul însă duce la cresterea colesterolului.
Dar te da "stiinta" afară din casa.
Ce este deranjant este ca pseudo-stiinta afișată poate face rau unora care pun botul la afirmațiile tale cu iz de studiu științific.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Uvox):

As vrea sa vad studiul specializat care sa sustina ca ouale in exces cresc colesterolul. Culturistii mananca pana la 50 de oua intr-o saptamana si nu are nici unul colesterolul marit din cauza asta.

| AC4S4 a răspuns:

Mărul.

NOname
| NOname a răspuns:

Apa.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru teo530):

Sunt destule zvonuri ca nu prea mai sunt produse 100% sanatoase, se baga chimicale in foarte multe ca sa se vanda mult si bine, dar calitatea...lasa de dorit.
Depinde sursa oricum, daca ai legume si fructe la tine in gradina(zic de cei care stau la casa) poti spune ca sunt naturale, daca le cumperi, nu poti sa fii sigur 100%,ori sunt eu paranoic thinking

Recomand fructele si legumele,nu am un aliment minune,nu stiu de e bine sa consumi ZILNIC aceleasi aliment (ma refer la exces,strica).
Uite,nucile sunt foarte bune pentru creier.
Mananci o luna o anumita cantitate de nuci (nu stiu cate nuci,cate zile,dar poti cauta pe net sa fii sigur,din mai multe surse) si faci creierului tau o favoare,o sa fie mai in forma.
Eu m-am simtit mai bine, gandeam mai limpede, eram mai relaxat, concentrat, etc.

| Uvox a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Grasimile saturate stimulează producția de colesterol. Inclusiv oul.
In cazul exercițiilor fizice este dovedit ca se stimulează producția de enzine care ajuta la transportul LDL din sânge si de pe pereții arterelor si capilarelor către ficat unde este convertit pentru digestie sau excretat.
Exercițiile măresc si dimensiunea particulelor(Lipoproteinelor) care transporta LDL-ul., cu cat sunt mai mari cu atat se depun mai greu si sunt transportate mai usor.
Si mai cresc si nivelul de HDL.
Totusi, MIE, 50 de ouă pe saptamana imi pare f.mult.
Pt.diabetici recomandarea este de 3 pe săptămână. (ex.Harvard Health Publishing/Harvard Medical School)
Nu discut de sportivi sau cei cu un consum caloric f.mare si nici de diabetici. Dar, eu consider că saptamanal nu e ok pentru majoritatea oamenilor sa consume peste 10 ouă. Poate greșesc, eu asa stiu.