| BlondaBă a întrebat:

Cum as putea manca sanatos? Adica un meniu zilnic care ar trebui respectat :-d.

P.S : FUNDA! love struck

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Un meniu zilnic sanatos:
Micul dejun-lapte cu paine integrala sau ou fiert cu rosii, castraveti, ardei sau iaurt cu cereale.
Pranz-supa de legume, carne de pui(gratar/fiarta) cu leguminoase(mazare, fasole)fierte cu ceapa si rosii sau salata de cartofi fierti cu ou fiert masline si rosii sau paste fainoase cu branza si legume sau orez cu legume si peste(gratar/fiert).
Cina-mamaliguta cu lapte si branza sau lapte cu paine integrala.
Gustarile sa fie fructe proaspete.

4 răspunsuri:
| NopeCheers a răspuns:

Mananca mai multe fructe, legume, cartofi dulci nu prajiti ci copti.

| IonelaMV a răspuns:

E foarte simplu, doar ca dulciuriel ne tenteaza pe foarte multi dintre noi!
Sa incepem:
La ora 12:00 - mananci piept de pui fiert, cu putina sare(dupa gust), ciorbe, trebuie sa eviti mancarurile prajite sau daca mananci prajit, sau ecva cu calori trebuie sa te pui pe sport!
Apoi intre mese poti manca fructe!
Apoi la ora 18 sa manani ceva usor!
Dupa ora 18 nu prea ar trebui sa mamanci! Sa mananci la aceleasi ore in fiecare zi! Ai putea face sport ex: abdomene, alergari, flotari, sarituri etc.
Sper ca te-am putut ajuta! Funda? big grin

| IonelaMV a răspuns:

E foarte simplu, doar ca dulciuriel ne tenteaza pe foarte multi dintre noi!
Sa incepem:
La ora 12:00 - mananci piept de pui fiert, cu putina sare(dupa gust), ciorbe, trebuie sa eviti mancarurile prajite sau daca mananci prajit, sau ceva cu calori trebuie sa te pui pe sport!
Apoi intre mese poti manca fructe!
Apoi la ora 18 sa manani ceva usor!
Dupa ora 18 nu prea ar trebui sa mananci! Sa mananci la aceleasi ore in fiecare zi! Ai putea face sport ex: abdomene, alergari, flotari, sarituri etc.
Sper ca te-am putut ajuta! Funda? big grin

| 4everKeeper a răspuns:

In primul rand nu trebuie sa sari peste nici o masa din zi big grin O alimentatie sanatoasa este bazata pe proteine precum carnea, ouale si legumele; lactate; fructe si legume; cereale, precum painea si pastele fainoase; grasimi si dulciuri.