supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

Ce aliment sanatos ar trebui consumat zilnic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
49 răspunsuri:
| Uvox a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Si oricum nu as vrea sa fiu ficatul unui culturist si sa nu ma întrebi de ce. happy

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Uvox):

Eu consum peste 10 oua pe saptamana si am analizele perfecte. Ouale nu au atatea grasimi saturate cat sa dauneze.

| RAY a răspuns:

Daca as fi fata as spune banana sau morcovul dar asa spun marul

| Uvox a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Ok, nu stiu ce inseamna peste 10.
50?
Si nici ce vârsta ai sau cata miscare faci zilnic/săptămânal.
Si eu la 20 de ani puteam sa mănânc si un porc si sunt sigur că as fi avut analize bune.
Ok, nu vreau sa ma contrazic cu nimeni pe tema asta ca iar ma trezesc ca apare cineva cu caș la gura sa imi explice ca sunt un dobitoc.
Pe sănătatea si pe organismul lui, fiecare e liber sa faca ce consideră că e mai bine.
Parerea mea nu cred ca este nefondată si prin urmare total eronată dar repet, in definitiv fiecare consuma ce vrea si cat vrea.

supadeceapa
| supadeceapa explică:

Va certati pentru niste oo, pe bune? sad

| minrest a răspuns:

Ceapa, evident, in special taiata marunt in salate, pusa la inceput in mancare si coapta.

| aXy99 a răspuns (pentru Uvox):

Nu doar ca esti prost, dar esti si fudul si insistent. De 3 ori mai grav.
Oul este bogat in grasimi mononesaturate, cele saturate fiind pe locul 2. Daca un aliment e bogat in colesterol, nu inseamna ca iti va creste nivelul de colesterol direct proportional cu cantitatea din alimentul respectiv. Sunt destule studii recente care arata ca ouale SCAD lipoproteinele cu densitate mica (LDL, denumite si "colesterol rau" in limbaj popular). Ce spui tu sunt mituri de pe timpul comunismului.

| aXy99 a răspuns (pentru Uvox):

Parca ziceai ca nu e bun consumul zilnic. Acum spui ca un om normal poate consuma pana la 10 oua pe saptamana. Te mai contrazici mult singur?

| aXy99 a răspuns (pentru Uvox):

Tu cate conturi ai, amice?

| alex15ccc a răspuns:

Toate alimentele sunt la fel de sanatoase, fiecare leguma/fruct sau tip de carne are diverse proprietati benefice pentru corp, de aceea trebuie sa mancam cate putin din fiecare, orientandu-ne dupa piramida alimentatiei.

| AFR81 a răspuns:

Ceai verde, banane, Activia de fructe de baut.

| 4b a răspuns:

Desi mărul frumos poate avea inima stricată, acesta il recomand.
Sanatatewinking

| AlexDarius3 a răspuns:

Usturoi.

| benny7 a răspuns:

Ceapa verde contine multa vitamina C*

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Fructele si legumele sunt cele mai sanatoase si e bine sa le consumi zilnic

| Hammurabi a răspuns:

Alimentele nu sunt sănătoase.
Hrăniți-vă cu pastiluțe că așa vă îndeamnă "studiile științifice" ale industriei farmaceutice. laughing
Nu mai mâncați nimic până nu vă confirmă BigPharma că e sănătos.

Un fluture a întrebat odată o omidă cum reușește ea să meargă și
să-și sincronizeze atâtea zeci de perechi de picioare.
Omida s-a oprit, s-a gândit câteva secunde...
Și de atunci n-a mai știut să meargă.
rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Uvox):

Singurul lucru care il poti face de la oua respectiv gãlbenus este exces de vitamina A, care se poate face la fel de usor si prin consum excesiv de morcovi. Colesterolul din sânge nu are nici o legatura cu alimentatia, are legatura cu efectele organelor, ficatul produce colesterol in sânge pentru a vindeca anumite organe. Nefiind o problema ci alarmând ca este o problema in organism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pãi alimente bogate in magneziu, K2, omega 3 si B12 si nu in ultimul rând D3 (care il iei de la expunerea la soare, netrebuind sa mananci nimic)astea sunt cele mai raspândite deficiente.

| vjr1979 a răspuns:

Trebuie sa fie o variatie. Chiar daca e sanatos, nu stiu daca un aliment trebuie consumat chiar zilnic.