| ღLiFeHaSMeAiNgღ a întrebat:

Pentru un stil de viata sanatos ce trebuie sa mananc sau sa nu mananc (in afara de fructe si legume)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Marilly a răspuns:

Cerealele şi amidonoasele:

Se vor consuma zilnic intre 6 -11 portii, in functie de necesarul tau de calorii. O portie este formata din: 1 felie de paine; 1/4 cana cereale uscate; 1/2 cana cereale fierte; orez sau paste gatite.

Laptele şi iaurtul degresate sau partial degresate sunt sanatoase pentru toata lumea:
Laptele si iaurtul ne ofera energie, proteine, calciu, vitamina A, alte vitamine si minerale. Laptele si iaurtul se afla pe treapta a treia a piramidei. Se vor consuma zilnic 2-3 porti. O portie reprezinta: 1 cana lapte de vaca, de soia sau iaurt, 50 g branza de vaci, 45 g telemea.

Alimentele proteice sunt carnea, ouale, pestele, leguminoasele uscate (fasole, soia etc.) si tofu.
Consumati cantitati mici din aceste alimente in fiecare zi.

6 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Alimentele de care trebuie sa te feresti pentru ca sa nu te imbolnavesti:mezeluri,produse tip fast food,dulciuri rafinate(bomboane,budinci,creme,frisca,ciocolata,napolitane),produse de patiserie(gogosi, croissant, pateuri), afumaturi.Multe din alimentele din magazine(mezeluri sau sucuri racoritoare sintetice) contin aditivi alimentari(substante artificiale),care pot masca ingredientele de slaba calitate folosite la obtinerea lor.Ex de aditivi alimentari:coloranti,arome, amelioratori de gust, emulgatori.Trebuie sa citesti cu atentie etichetele produselor cumparate!

| Kazimir a răspuns:

Pizza, căcat, cartofi prăjiți, spermă, hamburgeri. Astea se recomandă.

| ღLiFeHaSMeAiNgღ explică (pentru Kazimir):

Esti un nesimtit! Mai bine taci daca nu stii sa raspunzi!

| unknownn a răspuns:

Carne.

| MrAngelus a răspuns:

Hidratarea – 2 l apa/zi – este esentiala intr-un program de control al greutatii eficient.

ofera organismului tau toata paleta de substante necesare consumului zilnic – carbohidrati (50 - 55%), proteine (15% - 20%), grasimi nesaturate, fibre, vitamine, minerale si multa apa;
legumele, fructele si cerealele trebuie sa reprezinte peste 60% din meniul tau zilnic;
grasimile nesaturate recomandate provin din nuci, seminte, uleiuri presate la rece, peste sau avocado;
ofera-ti o dieta echilibrata zilnic in schimbul dietelor drastice, care dupa un timp se transforma in dezechilibru al organismului si aduc surplus de grasime imediat ce sunt intrerupte;
foloseste cat mai multe alimente proaspete, fara aditivi si conservanti, cat mai naturale.
consuma mai mult bauturi fara alcool la petreceri sau cand iesi cu prietenii

Sursa: http://www.hotnews.ro/......anatos.htm

| ali98na a răspuns:

Din fiecare cate putin