| anonim_4396 a întrebat:

Ce alimente ingalbenesc dinti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| beautifulkiss a răspuns:

Buna
Cauze mai putin cunoscute ale ingalbenirii dintilor

Cafeaua si tigarile sunt principalii vinovati de ingalbenirea dintilor. Insa pe langa acestea exista si alte cauze, mai putin cunoscute, care determina aparitia unor pete pe dinti si, ulterior, ingalbenirea lor.

Iata care sunt acestea, potrivit aolhealth.com.

1. Medicamentele

Este vorba de unele antibiotice sau medicamente luate in mod abuziv. Tetraciclina poate ingalbeni dintii la copii, iar un derivat al ei, minociclina, poate cauza aparitia unor pete permanente la adulti. De asemenea, si unele antihistaminice pot afecta albul danturii. De aceea, atunci cand se poate, desigur, inlocuieste medicamentele cu alternative naturiste.

2. Fluorul in exces

In general aceasta substanta este buna pentru dintii tai insa, intr-o cantitate prea mare, ea poate sa determine aparitia unor pete. Desi se intampla rar, oamenii pot lua prea mult fluor din apa cu concentratii mari ale acestuia sau folosind prea multa pasta de dinti. Indicat este ca, atunci cand te speli pe dinti, sa nu pui mai mult de o cantitate comparativa cu marimea unui bob de mazare.

3. Mostenirea genetica si imbatranirea

Ambii factori joaca un rol important in aspectul danturii. Unele persoane au dinti albi si stralucitori si la 50 de ani, fara sa ii trateze special, doar ingrijindu-i. Si asta datorita mostenirii gentice. Odata cu inaintarea in varsta, cele mai multe persoane pierd insa din intensitatea si luminozitatea albului deoarece smaltul se subtiaza.

4. Obturatia de canal
Aceasta procedura nu numai ca poate fi si dureroasa, dar, in timp, duce la ingalbenirea mai rapida a dintelui in cauza.

5. Bauturile inchise la culoare

Cafeaua si ceaiul sunt deja recunoscute ca avand un efect de ingalbenire, insa ce se stie mai putin este ca, in general, toate bauturile inchise la culoare, cum ar fi sucurile de fructe, vinul rosu, sosul de soia si chiar berea pot lasa urme.

Pentru a atenua acest efect clateste-te de fiecare data dupa ce bei unul din aceste lichide. De asemenea, poti sa bei ajutandu-te de un pai (in acest mod bautura nu mai vine in contact direct cu dintii).

6. Fructele colorate

Afinele, merisoarele, murele si alte fructe intens colorate iti pot lasa pete pe dinti. Spala-te cat mai repede dupa ce le-ai consumat.

7. O igiena orala incorecta

Daca nu te speli pe dinti asa cum trebuie (cel putin de doua ori pe zi, cu miscari circulare si cel putin trei minute de fiecare data) si nu folosesti ata dentara macar o data pe zi, iti vei accentua riscul si ritmul de ingalbenire a dintilor.
Sper ca ti-am fost de ajutorbig grin

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu e un aliment dar ingalbeneste cel mai tare dintii, TIGARA apoi mancarea orice tip ce e comestibil daca nu te speli pe dinti un timp ti se ingalbenesc si apar si carii.

| gHelena a răspuns:

Cauzele cele mai frcvente ale ingalbenirii dintilor sunt consumul de bauturi carbogazoase, cafea, tigari, vin rosu, care nu este urmat de un periaj corect al dintilor. Pentru a avea o dantura impecabila, este important sa ai o igiena orala stricta. In plus, foloseste zeama de lamaie sau sarea de bucatarie si dintii tai vor arata mult mai bine. Ai grija de tine.

| Lora a răspuns:

Cola, cafeaua, mancarea gatita si tigara

| anss23 a răspuns:

Bauturile carbogazoase cum ar fi Coca-Cola sau Pepsi.straight face

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Cel mai mult si mai repede ingalbenesc dintii:cafea, tutun, vin rosu!

| Georgel26 a răspuns:

Buna! Stiu cateva chestii depsre colorarea dintilor in timp si nu neaparat despre albire.De obicei, sucurile inchise la culoare(Cola sau Fanta din ala mov) coloreaza materialul din care e facuta plomba.De asemenea si anumiti coloranti din alimente(sfecla, afine) pot avea efecte de colorare.Ingalbenirea se datoreaza mai ales fumatului. dar, tutunul nu poate fi numit aliment laughing big grin

| dorikut a răspuns:

Alimentele cu un caracter acid reprezinta pricipalul motiv al ingalbenirii dintilor. Ar mai fi si alimentele care contin pigmenti puternici, dar acestea au o influenta de scurta durata asupra culorii dintilor (acestea sunt petele care dispar in 14 zile).

| G a răspuns:

Toate, daca nu te speli pe dinti.
cele care pateaza cel mai mult sunt cafeaua, ceaiul negru, tigarile, coacazele, ciocolata si vinul rosu.