| Frateleiojeacaretrageganja a întrebat:

Ce alimente sa consum sa iau în greutate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Zahar,grasimi

| vLooM a răspuns (pentru RAY):

Zahar ca sa dai in diabet si grasimi ca sa ai probleme mai tarziu nu? laughing)

| SERIALS a răspuns (pentru RAY):

Zahar? pai nu voi face diabet de la atata zahar?

| RAY a răspuns (pentru vLooM):

Nu chiar, in realitate zaharul nu este direct resposanbil de diabetul de gradul 2 si obezitatea ei avand o glicemie mai mare ceea ce duce la diabet gradul 2, dar poate fi si genetic, din moment ce vor sa se ingrase ce era sa recomand? eu daca eram slab bagam culturism si proteine la greu sa imi maresc masa musculara

| RAY a răspuns (pentru SERIALS):

Eu manc dulciuri de cand ma stiu si n-am diabet dar asta nu inseamna ca promovez alimentatia nesanatoasa, daca vrei sa te ingrasi fa ce am facut eu, dulciuri la greu, efort fizic putin, grasimi gen chips, eu am pus 27 de kg in 3 ani pe mine, nu e de gluma cu zaharul ingrasa sau grasimile

| vLooM a răspuns (pentru RAY):

De preferat este sa nu consumi deloc zahar, si eu cand eram mic consumam ( dulciuri ) dar acum regret si de ceva vreme nu consum dulciuri, bauturi, grasimi etc. De 4 luni iau suplimente cu zahar sub 4%, foarte putin nici nu se simte, dar cu o dieta buna te ingrasi, pui pe tine si fara dulciuri, zahar, grasimi etc.Trebuie sa-ti faci o dieta si ceva suplimente daca mergi la sala si o sa ai rezultate happy

| RAY a răspuns (pentru vLooM):

Isi dai seama ca si eu as fi preferat sa fiu macar normal la greutate, un corp cu masa musculara este un corp frumos, incerc sa manc doar 800 de calorii pe zi

| HarukoMariusDaniel a răspuns:

Carbohidrati complexi.
Cartofi, orez, ovaz, secara ( sordough bread).
Trebuie sa maresti numarul de calorii zilnic. De asemenea, in fuctie de greutate actuala, calculezi cate proteine ai nevoie pentru suplimentare. ( peste, carne - curcan/pui )
Raspuns la intrebarea asta gasesti pe google... sunt sute de articole...

Eu unul, mi-am facut un regim propiu.
350g carbohidrati( din ovaz, orez si cartofi)
60 g proteine( oua, peste, carnita)
+ un o mana de nuci ( o mica suplimentare, tot proteine sunt)
Cu nucile, depinde si ce tip alegi. Caju sunt foarte concentrate, au carbohidrati multi.
Cu nucile trebuie sa ai mare grija... poti distruge echilibrul omega 3 - omega 6. Bagi fructe multe pentru antioxidanti. Fructe de padure, banane, mere. ( nu exagera cu ele, cele din comert au multe pesticide... distrugi flora intestinala).
Daca te apuci de mancat " mai mult", recomand si un probiotic, pana se obisnuieste organismul. Daca suporti iaurtul, nu mai ai nevoie de probiotic, eu am intoleranta la lactoza si na... laughing
Nu consum fastfood, paine ( doar sordough facuta in casa din secara, si asta... una la 3 zile), zahar rafinat( dulciuri).

In incheiere... vreau sa iti mai dau cateva sfaturi. Trebuie sa mananci mult si organizat. Sa iti calculezi caloriile, tot frumos. Iti faci un caietel si notezi pentru fiecare zi.
Asemenea si pentru antrenament... nu exagera, trebuie sa lucrezi usor usor. Nu trebuie sa drobesti muschii si sa ii supraepuizezi. Faci un antrenament modest... la sala sau workout. Lasi muschii sa se odihneasca. Intinderile ajuta la refacere.
Te organizezi si o sa reusesti! Succes big grin

| vLooM a răspuns:

Alimente care îţi dau energie.
Sucul de fructe
Fructe uscate
Banane
Untul de arahide

Alimente care sunt săţioase.

Somon.
Oua.
Unt.
Covrigi.
Ton.
Branza.
Paste.
Nuci si seminte (migdalele, nucile, alunele şi seminţele de dovleac)
Lactate.

Eu ti-am scris mai sus, ceva sanatos.
Asa daca vrei sa te ingrasi sa mananci toate prostiile, hamburger, dulciuri multe dar nu fac bine, mai bine mananci ce am scris sus si cu timpul o sa vezi diferenta si daca faci si putin sport ( sa te duci la sala) o sa vezi diferenta happy Succes.