| DomnulMuratura99 a întrebat:

Ce alimente te ajuta sa te faci "mare"? Ma refer sa cresti in masa musculara si sa ai putere, sa nu mai fiu un slabanog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cortex a răspuns:

Dimineata oua(nu in fiecare dimineata pentru ca sunt atat de puternice incat consumate prea des pot face rau) la care adaugi carnati, la amiaza orez/spanac/cartofi cu piept de pui iar seara cereale cu lapte(cerealele sa nu fie dulci eventual doar putin) sau carne de pui cu mamaliga/orez iar daca alegi orez ar fi foarte bine sa adaugi si niste muraturi si intre mese iti recomand sa bei chefir si sa mananci alune/nuci/legume crude.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In fapt nivelul testosteronului este foarte important pentru a avea masa musculara mai mare,vitamina d,zinc,avacado,masine, carne de porc, pui, peste, nuci grasimi sanatoase

| cyupaku a răspuns:

Miere cu pastura

| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

Oua, carne de pui, pestele, carne de porc, carne de vita, soia, alune, cereale. Poti face un mix de alimente pe care il poti bea seara cu o ora inainte de somn: 400-500 ml de lapte, 3-4 oua, o banana, un pic de zahar si cacao, bagi la mixer si gata. Nu ti-am dat gramaj exact la acest mix deoarece fiecare pune banane, oua, zahar cacao in functie de preferinte. Ce ti-am dat e ceva standard.

| danyboy02 a răspuns:

Ia-ti o cutie de proteine cu carbohidrati gen GFX, 3 cupe pe zi minim cu lapte, timp de cateva luni. Poti folosi si creatina.Bafta...

| Cosmin86 a răspuns (pentru danyboy02):

De ce cu lapte? Care e logica?

Laptele incetineste absorbtia proteinelor... lapte consumi doar seara ( ideal ar fi deloc... ).

| Nicolescu_Mircea_1998 a răspuns:

Carne in general ( Recomand Vita), Oua, Nuci, Migdale, Peste, Lapte, Iaurt, toate sunt bogate in proteine si ajuta la cresterea masei musculare... dar daca nu faci exercitii, nu stiu cat de mult or sa te ajute.