| anonim_4396 a întrebat:

Ce analize trebuie facute pentru a vedea daca am helicobacter pylori?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| beba a răspuns:

Buna,
eu am mers in ianuarie la medic pentru ca acuzam dureri puternice de stomac, nu mancam si aveam tot timpul burta umflata, plus greturilesadAm facut o gastroscopie, in urma careia mi-a fost luat si o putin lichid, cu ajutorul unui tub subirel, in 5 minute se putea vedea daca esti infectat sau nu cu helicobacter pylori( se adauga o substanta in lichidul prelevat iar in cazul in care lichidul capata o culoare rosie, atunci e pozitiv, daca isi pastreaza culoarea galben-orange este negativ). Al meu s-a facut rosu in 5 minute, prin urmare cu rezultatele analizelor am mers la medicul gastroscolog care mi-a dat tratament de 10 zile cu antibiotice...in februarie am fost ok, insa din pacate acum am aceleasi simptomesadva trebui sa fac iar o vizita medicului.Mergi acum, nu mai astepta ca stiu ce inseamna durerea asta, trebuie sa faci tratamentul cat mai repede, daca ai intrebari contacteaza-ma pe privat.Numai bine!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cea mai buna metoda de diagnostic este endoscopia digestiva superioara cu biopsie si test rapid si/sau examen histopatologic. Am mai auzit de un test din fecale care nu stiu cat e de bun. Anticorpii din sange nu sunt sugestivi.

| sudoru54 a răspuns:

Se poate face tratament foarte bun pentru helicobacter pylori(esofagita ulcer gastrita cancer in orice zona a tractului digestiv, multi ajung la astfel de complicatii din pacate), este naturist, fara efectele secundare ale antibioticelor, antibioticele in multe cazuri distrug flora stomacala nu doar aceasta bacterie si astfel se slabeste sistemul imunitar. Este o combinatie intre colostrum, mastic gum si broccoli sprouts-sulforaphane...tatal meu a incercat antibioticele si i-au facut mai rau decat era, de o luna ia combinatia asta si nu mai are nici o problema cu stomacul sau cu mersul la baie, nu se mai plange de arsuri pe piept de balonari. i-am luat de pe olx.ro se numeste "Tratament Natural Eficient pentru infectia Helicobacter Pylori". Multa sanatate.