| Mayy a întrebat:

Ce antibiotice v-au ajutat sa scapati de cosuri si cat timp le-alti luat?
Eu am aproape 20 ani si inca imi apar, deci nu e din cauza adolescentei.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mymed a răspuns:

Se pot administra antibiotice atat local (creme) cat si sistemic (pastile).
Cel mai bine este sa consulti un dermatolog.
http://mymed.ro/tratament-acnee-cosuri.html

8 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Hai sa lamurim niste lucruri

1) Acneea nu este o infectie
2) Acneea nu este cauzata de pubertate (modificarile care au loc la pubertate pot cauza acneea, dar, la fel de bine aceasta poate aparea si mai tarziu)

Cand glandele sebacee secreta mai mult sebum decat ar trebui, sansele ca foliculul sebaceu sa se blocheze cresc dramatic. Foliculul sebaceu se blocheaza in general cu celule moarte ale pielii amestecate cu praf. Inflamatia este doar raspunsul sistemului imunitar.
Seboreea nu este singurul factor determinant al acneei insa este un factor decisiv (fara seboree nu prea putem vorbi despre blocarea foliculului sebaceu). In unele cazuri, glandele sebacee (glandele secretoare de sebum) sunt hipersensibile la androgen si atunci problema poate dura foarte mult timp, de regula se agraveaza iar vindecarea nu vine sau vine mult prea tarziu, atunci cand tenul este deja compromis.

Trebuie sa mergi la dermatolog pentru a evalua forma si gravitatea acneei si sa-ti prescrie tratamentul corect.

Noi nu avem de unde sa stim ce tip de acnee ai tu. Poti avea de la comedoane (puncte negre) si pustule (popular denumite cosuri, pe care majoritatea le storc) pana la noduli si chisturi.

| Doreliana a răspuns:

Buna, iti pot aparea cosuri din cauza adolescentei cum se spune, adica a hormonilor cat timp esti increstere si asta pana pe la 21, 22 de ani.Dar daca ai luta antibiotice si nu ti-au trecut, desi nu stiu cine ti-a prescris asta, ar trebui sa consulti un dermatolog.Iti pot oferi cateva sfaturi care functioneaza si la care o sa vezi rezultatul in cel mult 2 saptamani, primele rezultate o sa poata fii vizibile.
Cumpara de la farmacie ZINERYT, costa in jur de 40 de lei, vei primi un praf si un lichid pe care il prepari tu conform instructiunilor in unul din flacoanele pe care le vei primi in pachetel. Date in fiecare seara, dupa ce te-ai spalat pe fata.Nu te sterge pe fata cu prosopul, lasa apa sa se usuce singura sau tamponeaza cu hartie moale. Spala-te acum de 2-3 ori pe zi. Ramai cu Zineryt pe fata pana dimineata, cand te speli din nou.In fiecare zi, dupa ce te speli pe fata dimineata, pune miere pe fata, dar sa fie miere curata cumparata de la oameni din piata sau de la rude, nu din magazin, pentru ca cea din magazin are prea multe chimicale si nu e curata.Stai 20 de minute cu mierea pe fata, si dupa spala-te din nou.
Daca te tii de asta o sa vezi rezultate, miere, Zineryt si igiena la zi te vor ajuta sa scapi de cosuri.Si ai grija sa nu pui mana murdara pe fata.O zi placuta
P.S. astept ca dupa ce o sa incepi tratamentul sa imi spui ce rezultate ai.
Daca nici asa nu va merge, trebuie neaparat sa consulti un dermatolog, pentru ca inseamna ca ai acnee.

| ChristineChiflă a răspuns:

Încearcă ZINERYT. Se găsește la farmacie. Îl folosesc de o săptămână, și coșurile au inceput să îmi treacă. Menționez că aveam pe toată fața. Acum mai am doar 4-5 în câteva locuri. Cunosc foarte multe persoane care au încercat acest produs și au fost foarte mulțumite de rezultat. Îți recomand din toata inima acest produs. Prima dată când încerci, te vor ustura puțin coșurile, dar apoi începi să te obișnuiești. Sper că te-am ajutat. Baftă multă!

| marelemik a răspuns:

Aici nu se mai pune problema adolescentei cu cosurile.incearca sa te speli mai des pe fata.cosul este infectarea radacinii firului de par

| Anon96 a răspuns:

Cel mai bine mergi la un dermatolog sa iti dea ceva, in functie de gravitate sau felul cosurilor.

| Anon96 a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi sa te vada un dermatolog si acesta iti va da un tratament in functie de gravitatea cosurilor tale.

| Evelina_Eva_1984 a răspuns:

Eu eram foarte disperata din cauza acneei si chiar am vrut sa iau antibiotice, dar marele meu noroc a fost ca am inceput sa folosesc produsele naturale de la Thursday Plantation. Si eu tot cu aceste produse am reusit sa ma vindec de acnee si le recomand.

| AlinaMoisescu a răspuns:

Am avut si eu probleme cu acnee, chiar foarte grava si cred am incercat multe tratament, dar antibiotice nu am incercat ca aproape toate au efecte secundare. Pe mine m-a ajutat sa ma vindec definitiv de cosuri si puncte negre un tratament cu creme naturale pe baza de ulei 100% pur din arbore de ceai-tea tree de la Thursday Plantation. Dupa ceva timp de folosire a cremelor am vazut si rezultate, tenul era mai curat, si toate cosurile erau uscate...adica au disparut.