| Gabitaancutaelena a întrebat:

Ce ar fi de preferat un ganglion limfatic mic si dureros sau unul nedureros? Tin sa mentionez ca il am din cauza unui herpes genital.Si intrebarea mea este aceasta durere care mi se provoaca uneori ce inseamna, e de bine sau de rau? Dau funda:**

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Indiferent ca ganglionul este dureros sau nedureros, trebuie investigata cauza si tratata pana ganglionul isi revine la forma normala, fiindca ganglionii spun ca exista o infectie in corp sau chiar cancer.
Herpesul genital nu inflameaza ganglionii!
Tin sa-i dau dreptate userului de mai sus, ca ganglionii non-durerosi sunt posibil cancerosi.

| Gabitaancutaelena explică (pentru Violleta2022):

Vorbesti in nestiinta de cauza, in primul rand am doar unul pe partea stanga a gatului mai prescurtat "ganglion limfatic cervical" medicul mi-a zis ca sa imflamat din cauza unei infectii sau unei raceli netratate, si il al doilea rand nu are cum sa fie cancer deoarece radiografia intestinala a iesit ok la fel si testul de sange si urina. Si da, de la infectia cu Herpes poti cauza un ganglion imflamat mai ales daca se afla în zona gatului/pieptului pentru ca infectia intra in corp.Am gresit eu crezând ca este herpes genital, este o infectie HSV(Herpes simplex).

| Violleta2022 a răspuns (pentru Gabitaancutaelena):

Vorbesc in perfecta cunostinta de cauza... (continuarea ti-am trimis-o ca mesaj privat).

| Catrice a răspuns:

Ce ar fi de preferat cancer sau icter? Cam asa suna și întrebarea ta...

| zilog a răspuns:

Vorbeste cu un chirug poate se poate estirpa

| Mihai8767 a răspuns:

Cei durerosi tin cateva zile si sunt agresivi in intensitate, pe cand cei nedurerosi indiferent de marime de multe ori sunt maligni. Cel mai bun sfat ar fi sa te duci si sa vorbesti cu medicul de familie despre asta, nu ai nimic de pierdut, el v-a stii unde sa te indrume.