| laurici_3736 a întrebat:

trec direct la subiect am un baietel de 4 ani si in urma cu doua zile a facut o rinofaringita cu usoara urme de pustule,d-na dr ia prescris Ceclor si ketotifen, dupa trei doze a aparut un ganglion limfatic submandibular nedureros momenta si nu inteleg care ar putea fi cauza ma puteti ajuta? P.S: va rog fara sfaturi gen consultati un specialist.Multumesc foarte mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Marirea de volum a acelui ganglion limfatic e o reactie normala a sistemului imunitar la infectia respectiva. Sistemul imunitar al copilului si-a activat "baza militara" cea mai apropiata de locul agresiunii microbiene. Dupa vindecarea infectiei, ganglionul va reveni lent la dimensiunile anterioare (in 4 pana la 6 saptamani), daca nu intervine o noua infectie in zona. Daca copilul tau merge la gradinita, e foarte probabil ca asta sa se intample, incidenta infectiilor respiratorii in colectivitatile de copii e mare in perioada asta a anului.

Intreaba-l pe medicul copilului daca nu e cazul sa asociezi si un antiinflamator (de exemplu Nurofen) la tratamentul deja recomandat.

4 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

Cred ca intelegi ca nimeni nu se baga sa dea sfaturi cand e vorba de un copil de 4 ani.Imi pare rau, nici eu nu indraznesc altceva decat sa te trimit cu el la medicul de familie

| laurici_3736 explică (pentru DNSK):

Multumesc pentru sugestie dar ca o curiozitate medicala am fost cu eI
la MF cu o zi in urma si ia prescris ce v-am spus iar a doua zi a aparut ganglionul

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Are 4 ani, du-l la medic.

| LolaLollita a răspuns:

Fara sa consulti un specialist? Nu ai dreptul sa te joci cu sanatatea unui copil de 4 ani. Du-l la medic.