| AdiyAdriann a întrebat:

Ce ar trebui sa mananc ca sa-mi detoxific colonul si sa-mi remediez tranzitul intestinal? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Cand am vazut intrebarea m-am si gandit ca tu esti ala cu Dulcolaxul. happy
Ei bine, pentru inceput, ar trebui sa nu treaca ziua fara sa manci o supa sau ciorba cu legume/zarzavaturi multe. La inceput ar trebui sa eviti zarzavaturile crude, pentru ca, nefiind obisnuit cu ele, pot sa-ti cauzeze usor colici.
Trebuie sa cauti sa manci alimentele complete, cum ii painea neagra, nu rafinate. Garniturile la felul doi sa fie preferabil din alimente care contin fibre: inlocuiesti cartofii pai sau piure cu sote de morcovi, legume, orezul la pilaf sa fie nedecorticat.
Legumele si zarzavaturile pot fi consumate si murate, muratul are avantajul fata de alte metode de conservare ca pastreaza mai bine si vitaminele. Deci o gogonea sau castravecior murat langa felul 2 e super. Redu consumul de carne, si sa fie preferabil fiarta sau sub capac, nu prajita, iar dintre lactate consuma mai mult iaurturi si mai putin branzeturi.
Si nu uita de "masajul" obtinut prin mesul pe jos si alte activitati fizice moderate. Apropo de asta, adopta o tinuta mai sanatoasa cand manci, nu manca culcat/intins in fata TV sau PC-ului

3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Uite, poate te ajuta si asta:
http://healthy.kudika.ro/......atiei.html

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Lactate, fructe si legume, pana la craciun

| LaviniaAC a răspuns:

Ar trebui sa ai un consum suficient de fibre.
Din alimentatia de zi cu zi este foarte greu sa ajungem la doza zilnica recomandata, care este echivalentul a 5-7 verze. Binenteles, se pot lua din diverse alimente (fructe, legume, seminte, leguminoase), nu numai din varza. Iti recomand un supliment din fibre http://www.adiocelulita.ro/suplimente/nutritie-interna/fibre-si-plante/ care sa te ajute sa ajungi la doza zilnica recomandata.
Din alimentatie, asa cum am precizat, este greu si de cand cu alimentele super procesate din ce in ce mai putini oameni reusesc sa atinga doza optima. Posibil dupa prima saptamana sa observi cum din colon ies reziduuri. Succes!