| Henrypericolpublic a întrebat:

Ce as putea sa fac cu problemele la stomac/fiere/ficat deoarece imi e greu sa ma abtin la anumite mancaruri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti sa faci nimic, atata vreme cat te incapatanezi si continui sa le mananci. Nu-i vina nimanui, ca nu vrei sa te abtii si nici nu poti primii ajutor din afara.
Porbabil ca, atunci cand iti va fi foarte-foarte rau, vei intelege ca te imbolnavesti din caposenie si ca unica solutie sa te vindeci, este sa nu mai mananci deloc, mancarurile care-ti fac rau.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă vrei să mori rapid, să nu te abții, dăi înainte.
Dacă nu, contactează-mă în privat, o să îți dau un regim.

| dannyel86 a răspuns:

E greu sa te abtii, dar nu imposibil!
Cate kilograme ai?
Daca esti supraponderal, iti recomand cu toata inima sa slabesti. Scapi astfel de ficatul gras si de presiunea exercitata pe fiere.
Am avut si eu problemele astea si, dand jos cateva kilograme, am scapat de ele.

| Derkes a răspuns (pentru dannyel86):

E mai grav sa fi supraponderal in probleme de ficat, stomac decat daca esti obez?

| dannyel86 a răspuns (pentru Derkes):

Orice greutate peste limitele normale (in functie de sex, varsta, inaltime), poate fi sursa unor probleme de sanatate care apar in timp. Ele nu ne afecteaza imediat, dar, neglijandu-le, mai devreme sau mai tarziu tot isi arata efectele.

| Derkes a răspuns (pentru dannyel86):

Am 1.74 si 76 de kg, la varsta de 19 ani. Sunt ok pentru varsta mea?

| dannyel86 a răspuns (pentru Derkes):

Indicele de Masă Corporală are valoare 25.1.
"Greutatea ta este puţin prea ridicată. Prin mişcare suficientă şi prin modificarea obiceiurilor alimentare poți prelua rapid controlul! Greutatea ta ideală este uşor de atins!" (IMC, in cazul tau, trebuie sa fie cuprins intre 20-25; asadar, valoarea aratata tie nu e exagerata, ci doar trebuie sa mai scazi putin).
https://www.nivea.ro/nou-de-la-nivea/calculator-imc

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Am fost si eu in situație si am ales dieta total vegetariana si acum sunt ok. Se poate!