| anonim_4396 a întrebat:

Ce as putea sa fac sa nu mai transpir din cauza anxietății, atacurilor de panica? M-am saturat de chestia asta mă afectează într-o oarecare măsură. asta se întâmplă doar când ies afară. Unde sa merg pentru problema cu transpirația? La dermatolog? Internist? Endocrinolog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salut.

In principiu la dermatologie, mai exact pe sectia dermatovenerologie.

Asta este strict legat de aceasta problema, cu transpiratia. La partea cu anxietatea... ar fi multe de zis, dar nu stiu daca asta vrei sa discutam sau strict legat de transpiratie.

Pana atunci, numai bine happy

35 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Noi avem demult anxietate și nu ne-am dat seama, sau neam dat dar am ignorat ..simptomele pot apărea mai târziu. trebuie sa o tratezi rapid atunci când e moderată când e gravă deja e complicat, poate dura și ani de zile ..signale am primit da le-am evitat fiindcă eram imaturi.

| Dana2103 a răspuns:

La psihiatrie pentru tulburarile astea emotionale cu somatizare. Cu calmante nici nu vei mai transpira asa rau

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Dana2103):

Iau antidepresive, anxiolitice dar nu funcționează. și astea că efect advers că sa vezi exact transpirația o cauzează.

| adi32creeaza a răspuns:

Depinde de unde provin aceste atacuti de panica si ce le declanseaza. In ce situatii te simpti asa?

"Totusi, majoritatea persoanelor care au un atac de panica au mai avut anterior si un altul declansat de un eveniment sau o situatie asemanatoare. De asemenea, durerea toracica dintr-un atac de panica este limitata de obicei la zona medio-toracica (durerea dintr-o criza de inima migreaza in mod frecvent spre bratul stang) si este insotita de respiratie accelerata, palpitatii si teama."
https://www.esanatos.com/......a93793.php

Vezi si:
https://www.mediculmeu.com/......sodica.php

Dau definitia:
https://www.qdictionar.com/definitie-dex/panica.php

sper sa ajute

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru adi32creeaza):

Când ies afară atunci... Frica e nejustificată... Da azi am ieșit și nu am avut nimic ceea ce e ciudat.