| Girly97 a întrebat:

Ce avantaje am in afara de sanatate fiind nefumatoare spre deosebire de fumatori?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| macintosh a răspuns:

Ai multe avantaje: in primul rand, de acei bani iti poti lua altceva si sa te simti mai multumita ca ramai cu ceva palpabil dupa ce dai banii; stiu ca intra in sanatate, dar e important de mentionat (am vazut pe pielea mea) ca iti salvezi dintii daca nu fumezi... ei se strica chiar daca ai o igiena corespunzatoare doar pentru simplul fapt ca fumezi; o sa ai un miros mult mai placut (inclusiv mirosul pielii- [chiar daca tu nu simti, un nefumator o sa simta]), tot in sanatate intra dar e demn de mentionat: unghiile, parul si tenul arata mult mai bine si asimileaza mult mai bine vitaminele si mastile pe care ti le faci. Sunt multe lucruri, astea sunt primele care mi-au venit in minte. Pe scurt, daca nu fumezi esti si mai frumoasa si mai sanatoasa si cu mai multi bani laughing

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Faci economie la bani, tigarile sant de pomana. Investesti in ceva util banii de tigari. ramai mai tanara in timp

| Simpatic a răspuns:

Viata mai lunga si sanatate mai buna in teorie, dar stim ca si lungimea vietii si sanatatea mai ales tin de genetica in primul rand.
Zice un basarabean simpatic " dacã doctorii m-or prinde stiu si mi-or propune amu, or traiesc puţân da ghini, ori mai mult da ghini nu", si el zice mai departe ca el vrea sa traiesca mult si bine si sa bea cum a baut! In esenta adica sa traiesti hedonistic dar sa fii si sanataos, ori plecand de la premisa ca tu nu fumezi ar trebui sa traiesti putin mai mult decat un fumator inrait si mai sanatos, cel putin in teorie, caci practica poate diferi.
Asa cum sunt fumatori sanatosi, asa sunt si nefumatori bolnavi, asa cum sunt nefumatori sanatosi asa sunt fumatori bolnavi.
Deci depinde de sansa, de haos, de noroc, de Dzeu si de multi multi factori genetici.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vezi sa stai departe de fumatori, deoarece fumatul pasiv este si el daunator, degeaba tu nu fumezi dar acasa la tine sau la servici inhalezi fum de țigară, si fumatul pasiv afecteaza plămânii nu doar fumatul activ.

| Girly97 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Asta este adevarat din pacate, eu sincer nu suport fumul de tigara deloc!

| Frank51 a răspuns:

Sanatatea este cea mai importanta, restul le mai rezolvi.

| Dismally a răspuns:

In afara de sanatate? Nu cheltui banii pe tigari si nu mirosi a tutun.

| CostinAlamariu a răspuns:

Economisesti mai multi bani, nu iți pute gura, ai cu un viciu mai puțin, n-o sa ai dintii galbeni, nu o sa trebuiasca sa iesi din 10 in 10 minute iarna afara in frig, nu o sa ai senzatii de neliniste daca nu ai putut fuma in ziua aia, nu o sa te ingrijorezi la fiecare boala pe care o faci daca nu are legatura cu fumatul, nu o sa dai un exemplu gresit copiilor tai deci mai slabe sanse sa se apuce si ei, nu o sa deranjezi/imbolnavesti oamenii din jurul tau cu fumul de țigara, nu risti sa-ti aprinzi caza cum s-a intamplat de prea multe ori, nu risti sa aprinzi casa altcuiva, nu risti sa arzi o persoana apropiata tie cum s-a mai intamplat de multe ori, esti mai atractiva si mai energica, te poti concentra mai bine pe ce ai de facut si multe altele happy

| StrongHeart a răspuns:

In afara de sanatate laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un portofel mai gros avand mai multi bani

| MariusStefan25 a răspuns:

-Conditia fizica, nu gafai dupa ce urci 3 etaje pe scari...
-Faptul ca nu esti dependenta de tigari, o seara fara tigari pentru un fumator este un cosmar...
-Gandul ca nu arunci banii pe fereastra, dupa un timp toti fumatorii o simt

In viata ar trebui sa incercam sa facem ce ne este in puteri sa fim fericiti, nu sa ne ingropam in vicii, care doar aparent sunt ne ofera o cale de evadare...