| Girly97 a întrebat:

Vouă vi se pare corect ca un patron să ofere angajaților fumători pauze de țigară de 5 minute la fiecare două ore în cele 8 ore se muncă pe lângă pauza de masă de 30 minute valabilă pentru toate în timp ce nefumătorii continuă să muncească în pauzele acestea de țigară? Săptămânal acești fumători au în total 50 minute doar pentru ei în timp ce eu și celelalte colege nefumătoare continuam să muncim la birou! Una din colegele nefumătoare i-a atras atenția patronului însă i-a spus că are tot dreptul la aceste pauze dacă fumează. Adică noi nefumătoarele nu putem ieși pe afară 5 minute sau să ne odihnim puțin împreună cu ei...

Răspuns Câştigător
| Adina5 a răspuns:

Nu este corect ca un patron să ofere angajaților fumători pauze suplimentare de țigară în timpul programului de lucru, în timp ce nefumătorii trebuie să muncească în continuare. Aceasta poate crea un sentiment de inechitate și poate afecta moralul și productivitatea angajaților nefumători.

În general, angajații ar trebui să primească aceleași pauze în timpul programului de lucru, indiferent dacă sunt fumători sau nu. Dacă un angajator dorește să ofere pauze suplimentare pentru fumători, acest lucru ar trebui să fie făcut într-un mod echitabil și transparent pentru toți angajații.

În acest caz, este important ca patronul să găsească o soluție echitabilă pentru toți angajații. O opțiune ar fi să ofere pauze de lucru pentru toți angajații, indiferent de obiceiurile lor de fumat sau nefumat. Acest lucru poate fi făcut prin planificarea unor pauze regulate în programul de lucru sau prin permisiunea de a lua o pauză de câteva minute la discreția angajatului, în funcție de nevoile lor personale.

În orice caz, este important să se mențină o atmosferă de muncă echitabilă și productivă pentru toți angajații.

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da, este corect. Si legal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da in ce lagăr lucrezi tu de nu ti se permite 5 minute sa te ridici? La baie cum te duci?

| Dandiiiiiiii a răspuns (pentru suntserios):

Numai eu stiu cateva firme prin Sibiu si Brasov care procedeaza asa. La baie merg doar in pauza de masa. Da, bine zis, lagar.

| suntserios a răspuns (pentru Dandiiiiiiii):

Vorbim de munca de birou sau linie de productie in fabrica

| Dandiiiiiiii a răspuns (pentru suntserios):

Si de una si de alta. Dar la liniile de productie e teroare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu este corect, dar: cumpără un pachet de țigări și o brichetă. Spune că fumezi, ieși cu țigările afară și cu o sticlă de apă/ceai/suc. Trage aer în piept, ia niște guri de ceai, și întoarce-te după 5-10 minute. Nu cred că e vreo problemă.
Dacă te întreabă cineva de ce nu fumezi, zici că ți-a trecut pofta, când ai ieșit.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu e normal.

| Frank51 a răspuns:

Faci parte din cea mai proastă companie ever dacă se face discriminare la nivel atât de jos.

Răspuns utilizator avertizat
| oSalamadra a răspuns:

Nu e corect si eu am trecut prin ceva de genu, mereu mi s-a parut ca fumatorii sunt prea pupati in fund