| Jecs_Dave_1998 a întrebat:

Ce contine Dr. Oetker Original Pudding de ciocolata mai exact?

Pe ambalaj tot ce scrie este "amidon din porumb, cacao cu continut redus de grasime, aroma"

La ce se refera 'aroma'?

Am vazut pe website ca poate continde dioxid de sulf (E220) care este un conservant toxic, era listat in partea cu substante alergene. Daca il contine, de ce nu scrie pe ambalaj?

Este legal ca un aliment sa contina elemente care pot provoca reactii alergice/E-uri fara ca acestea sa fie scrise pe ambalaj?

Daca stiti o sursa unde pot sa aflu mai mult despre asta, as fi recunoscator.

Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Dacă ar conține vreun E ar fi scris pe ambalaj. Toate produsele de la Dr Oetker au E-urile trecute pe ambalaj. Poate fi aroma de rom, aroma de caramel etc cât sa dea un pic de miros cremei. Dar e o cantitate foarte mică.

| Jecs_Dave_1998 explică (pentru Bondarel99):

Multumesc pentru raspuns

| minrest a răspuns:

Este o aroma artificiala, o substanta din familia esterilor, care sunt rude cu alcoolii. Deci este un ester, obtinut in laborator. Este scris pe ambalaj, subinteles la ''aroma'', si este legal sa il utilizezi, chiar daca exista alergii la el. Daca nu s-ar vinde nimic care provoaca alergii, ar ramane putine produse.

| NLS a răspuns:

Nu-i legal, dar elementele toxice (in speta E-urile) sunt cat mai mascate posibil, petru a nu fi recunoscute de majoritatea cumparatorilor.
Exemplul tau e destul de relevant in acest sens.
Daca ar trece exact pe eticheta codul acelor arome, ar pierde aproape jumatate din numarul de cumparatori.

In cazul concret al exemplului tau, e vorba despre aroma sintetica de vanilie, in traducere, vanilina (obtinuta din zahar, Lignina, Guaiacol si "Castoreum").
Nu cauta explicatie pentru ultimul ingredient daca mai ai de gand sa consumi vreodata "vanilie".

| Jecs_Dave_1998 explică (pentru NLS):

Din pacate stiu din ce provine laughing
Al meu este cu ciocolata si rom totusi

Totusi, 'aroma' mi se pare foarte vag.
Stii cumva la cea de ciocolata ce ar putea sa insemne?