| Ingrid a întrebat:

Ce credeti ca ar putea fi? Daca dorm la pranz dupa ce ma trezesc am o stare asa de moleseala, ameteala, cudurere de cap. Efectiv somnul ala de pranz ma termina. Daca nu dorm totul e in regula, lucrurile sunt normale, nu am astfel de stari decat dupa un somn de pranz. Nici dupa ala de noapte nu ma trezesc asa buimaca.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Eireann a răspuns:

Somnul are mai multe etape. Daca te trezesti brusc din somnul REM -somnul adanc care are loc cam la 90 de minute dupa ce adormi (somnul cu vise) e normal sa ai starile describe de tine. Ce recomand e sa limitezi somnul de pranz la 30 de minute. Nu pare mult dar e ca si cum ai da restart. O sa iti ofere energie, nu o sa deranjeze somnul de noapte si nu o sa te mai simti asa molesita. Ce varsta ai si de ce dormi la pranz? In general femeile tinere nu ar trebui sa aiba nevoie de somn in timpul zilei.