| anonim_4396 a întrebat:

Ce dieta ar trebui sa aiba un barbat normal care vrea sa fie sanatos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Normal, adica din punct de vedere al greutatii? Vezi ca sunt multe carte cu diete pentru regim de viata sanatos la biblioteci, sau le gasesti si la librarii.
In general oamenii nu ar trebui sa exagereze cu dulciurile, sarea, grasimile - deci mancarea ar trebui sa fie cat mai dietetica din acest punct de vedere. Sa manance mai mult carne de pui si peste. Sa o faca mai bine la gratar (carnea). Sa manance multe legume si fructe. Vezi cate ceva despre regimul mediteraneean de viata care se pare ca este foarte bun
"Fructe, legume, ulei de masline si vin rosu, asa s-ar descrie in linii mari regimul mediteranean. Inspirata de pe taramuri elene, aceasta dieta este asociata cu o stare de sanatate buna a organismului care poate preveni diverse maladii.

Astfel, regimul mediteranean este cunoscut pentru reducerea riscului de cancer si a bolilor cardiovasculare, dar si pentru cresterea sperantei de viata si ameliorarea sanatatii generale. Acesta are la baza consumul de ulei de masline, peste, fructe de mare, cereale integrale, iaurt si branza, fructe si legume proaspete, miere si vin rosu. In general, carnea de pasare, de porc si de vita sunt evitate, dar mai ales mancarea de tip fast-food."
Vezi mai multe la adresa
http://stiri.acasa.ro/......ta-sanatos