| ArnoldAnime a întrebat:

Ce e tulburarea de personalitate narcisista și de ce spunea toată lumea ca o am? Eu nu cred ca am nimic, de fapt toată lumea are ceva cu mine și nu le tace gura!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Narcisismul este o tulburare de personalitate ce se caracterizeaza prin:
- un simt exagerat al propriei importante;
- nevoie continua de atentie si admiratie din partea celorlalti;
- relatii dificile cu cei din jur;
- lipsă de empatie fata de nevoile celorlalti oameni;
- stima de sine foarte crescuta.

Daca "toata lumea" iti spune asta dar nu "toata lumea" este si medic, atunci este mai mult o figura de stil fata de personalitatea ta!

| Violleta2022 a răspuns:

Exact fraza asta, te face narcisist:

"Eu nu cred ca am nimic, de fapt toată lumea are ceva cu mine și nu le tace gura!"

Nu esti constient de faptul ca ai o problema, cand in realitate chiar o ai, refuzi sa crezi ca esti bolnav si crezi ca toata lumea are ceva cu tine!

| ArnoldAnime explică (pentru Violleta2022):

Dar oamenii sunt insuportabil!

| Violleta2022 a răspuns (pentru ArnoldAnime):

Asta-i doar parerea unui narcisist, ca el este buricul pamantului si subestimeaza pe toti ceilati, considerandu-i insuportabili.

| johnnny123 a răspuns:

Tu ești ăla care zicea că urăște pe toată lumea și că vrea să fie plătit degeaba pentru că nu are de gând să muncească niciodată?

Chiar așa, mă întreb ce are toată lumea cu tine.

| ArnoldAnime explică (pentru johnnny123):

Nu imi place sarcasmul! Eu cred ca procedez corect nu imi placa societatea

| johnnny123 a răspuns (pentru ArnoldAnime):

Dacă nu-ți place sarcasmul nu mai pune întrebări care invită răspunsuri sarcastice.

| Lupică27 a răspuns:

Tulburarea de comportament narcisista se pune ca si diagnostic de catre medicul specialist nu de catre Leana de la etajul 3 si varatu ala care s-a ajuns si a uitat cand manca ciorba cu umerasul.

| Animeforlifee9921 a răspuns:

Tulburarea de personalitate narcisista inseamna atunci cand te admiri foarte mult si ai o parere foarte buna despre tine. Si eu am fost considerata ciudata in generala, iar acum chiar si la liceu si nici eu nu stiu ce are lumea cu mine. Putem vb in privat

| ___XxwR a răspuns:

Tulburarea de personalitate narcisistă este caracterizată de un pattern de comportament grandios, nevoia exagerată de admirație și lipsa empatiei față de alții. Persoanele cu această tulburare pot avea o imagine exagerat de bună despre ei înșiși și pot avea dificultăți în a recunoaște sau a încerca să înțeleagă perspectivele și nevoile altora. Dacă oamenii din jurul tău spun că ai această tulburare, este posibil să existe anumite comportamente sau trăsături de personalitate care să se potrivească cu descrierea, dar este important să consulți un specialist pentru o evaluare adecvată și pentru a primi sfaturi și sprijin adecvat.

| OvidiuSorinCupsa a răspuns:

Cred că sunteți un schizoid domnule sau domnișoara ArnoldAnime