| CoraBP a întrebat:

Ce efecte au fazele Lunii asupra sănătății? Se spune că poate influența somnul, ciclul menstrual sau poate chiar da probleme de sănătate mintală.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| OvidiusMD a răspuns:

Da, există asocieri și analogii făcute de oameni între fazele lunii și unele aspecte ce țin de sănătate. De exemplu, ciclul menstrual este asemanator ca durată cu ciclul lunar. Altii spun că luna plină predispune la insomnie sau poate crește nivelul de agresivitate. E un articol interesant pe care-l poți citi despre acest subiect: https://esanatos.info/ce-efecte-au-fazele-lunii-asupra-sanatatii/