Ce efecte curative poate avea cura cu strugurei?

Ati incercat vreodata sa va tratati anumite boli cu o cura de fructe?
Unele fructe au proprietati miraculoase, nu dauneaza si aduc numai beneficii organismului. Iata, va descriu cateva din aceste beneficii ale strugureilor, aceste fructe mici cu puteri curative mari in vindecarea unor boli mai usoare sau remedii pentru cele mai grave.

Strugureii rosii si negrii sunt inruditi cu strugurii, ei fiind prima data cultivati in Grecia. Cunoscuti prin proprietatile antiseptice, ei sint bogati in vitamina C, care ajuta organismul sa lupte impotriva infectiilor. Atit preparati in diferite siropuri sau consumati proaspeti, sunt  indicati in gripe ,raceli si febra, dar si in infectii pectorale, reducind febra si invigorind organismul. (Remediu foarte bun, mai ales acum cand gripa face ravagii si in Romania).

Ajuta la imbunatatirea digestiei, stimuleaza apetitul la persoanele fara pofta de mincare, ajutindu-le sa cistige kg in greutate.

Proprietatile diuretice ,sunt cunoscute ca un adevarat ajutor in eliminarea toxinelor din organism, prin eliminarea excesului de fluid, tratind infectiile si inflamatiile tractului urinar .Taninul din strugurasii negrii are un rol astringent ,iar proprietatile diuretice atat a strugurasilor rosii cit si celor  negrii, ajuta la curatirea rinichilor de toxine , la eliminarea pietrelor.

Guta si artrita sint boli ce nu se intilnesc la consumatorii de strugurei rosii, dar si cei care sufera de ele, se pot trata cu succes prin consumul lor sau a sucului proaspat de strugurei. Strugurasii negrii au aceleasi proprietati ,dar au un continut mai bogat in vitamina C decit cei rosii.

La bolnavii de plamini, la bronsite sucul este un adevarat expectorant ajutind la eliminarea flegmei si a toxinelor din bronhii. Tusea umeda este vindecata daca se bea cite un pahar de suc de 2 ori pe zi.

Pentru ca strugurasii contin substante ce au efect antibacterian , actioneaza asupra bacteriilor care produc diareea si infectiile gastrointestinale.

Au un putenic rol de protectie a arterelor impotriva arterosclerozei, eliminind riscul atacului de cord si a infarctului.

In industria cosmetica , sint folositi in cremele pentru toate tipurile de ten datorita continutului ridicat in vitamina C. Reduc visibil ridurile si revigoreaza tenurile ofilite,dindu-le un aspect tineresc. De aceea ,chiar daca nu va permiteti o crema pe baza de strugurei, preparati-va saptamanal o masca facuta in casa. Zdrobiti strugureii si intindetii pe fata ,lasati-i sa actioneze 10-15 minute. Fata va ramane neteda, intinsa si catifelata. Veti fi uimite de rezultatele obtinute.

La intepaturile de insecte se freaca locul cu frunzele strugurasilor, eliminind astfel umflaturile, mincarimea si inrosirea pielii.

Consumati strugurasi, ori de cate ori aveti ocazia si bolile vor fugi de dvs.

Sanatate tuturor !
Nota: Acest articol nu poate fi  folosit ca o "prescriptie" in cazul unor boli si nu renuntati la medicamente daca le aveti  , o completare a tratamentelor cu aceste fructe este bine venita ,dar nu  inlocuirea lor in nici un caz.

Sursa: www.reteterapide.com

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cura de struguri este foarte eficienta in multe afectiuni : boli hepatice, digestie lenta, afectiuni biliare, constipatie, anemie, in forme usoare de hipertensiune, produc un drenaj foarte puternic...

2 răspunsuri:
auran
| auran a răspuns:

In cazul in care nu ai diabet este buna pentru orice...

| midnight_2375 a răspuns:

Si eu pana sa se termine strugurii am incercat.mancam muuullttt... dar din pacate s-a dus sezonul lorsad