| gabygi a întrebat:

Ce efecte negative are creatina in cazul meu?
De exemplu eu am 100 kg si 1.90 m si fac sala si vreau sa mai creasca masa musculara.
Rog seriozitate si fara raspunsuri tampite

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Leziuni renale si hepatice de hiperproteinemie si hiperacidurie. In functie de noroc, de la leziuni mici, care se vor insuma si te vor ajunge din urma la batranete, pana la insuficienta renala acuta si necesitate de dializa.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Brigaela):

Cu completarea ca acestea se intampla DOAR fara o hidratare corespunzatoare, deoarece creatina retine apa in muschi hidratand muschii dar ducand la o deshidratare a corpului. Insuficienta renala acuta se face de la excesul de creatina sau lipsa unei hidratari corespunzatoare ( 3-4 litri de apa pe zi ).

5 răspunsuri:
| gabygi explică:

Pfffff nu stiu ce sa fac

| Cosmin86 a răspuns (pentru gabygi):

Fa definire... dupa ce dai jos taota grasimea de pe tine treci iar la pus masa.
Nu ai neparat nevoie de creatina, la dimensiunile tale ai nevoie doar de alimentatie, poate o proteina cu absorbtie rapida ( din zer )

| moog a răspuns:

Salut si eu am 100 de kg 1.87 si am facut baschet, hanbal, inot si acma ma tin de sala masa musculara se dezvolta odata cu efortu

| sanmarco a răspuns:

Incearca sa iei o pauza cu sala