| anonim_4396 a întrebat:

Ce efecte negative are singuratatea? Ma refer psihic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| stefybx a răspuns:

Se spune ca singuratatea e boala grea, dar daca iti gasesti un hoby si muncesti ceva de placere se poate duce si aceasta povara pana la rezolvarea ei caci toate au un rost pe lume, iar daca esti singur acum poate ca vei invata ceva din acest lucru si vei gaSI CALEA DE A TE SIMTI BINE SI IN ACEASTA SITUATIE.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Pentru mine e revigoranta.

| oooooooo a răspuns:

Depinde in ce masura ai parte de ea...Prea multa, nu face bine, nici psihic, si nici fizic.

| unbaiat a răspuns:

Tinand cont ca izolarea este o forma crunta de tortura iar singuratatea e o verisoara primara....in doze mari te afecteaza negativ destul de tare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Singuratatea nu are efecte negative DECAT IN CAZUL in care consideri TU ca-i ceva rau in a fi singur ( fara alta fiinta umana).

Daca stai bine si te gandesti, calugarii / inteleptii / initiatii ( din toate religiile / culturile) chiar cauta singuratatea, se bucura de ea, o folosesc intr-un mod in care noi nici nu gandim... si, unii dintre ei, ajung sa faca si minuni. Deci este singuratatea ceva negativ?

Răspuns utilizator avertizat
| Hopefree a răspuns:

Singuratatea este extrem de neplacuta...ea poate ajunge pana acolo incat duce la moarte. Odata ce esti singur/a mult timp fara sa ai prieteni ajungi la tristete.Tristetea la randul ei are multe consecinte.Ea te duce la diferite boli cum ar fi boli de inima sau de stomac.Si doar fiindca toate acestea au ca baza Singuratatea.Crede-ma stiu ce efecte are.Am simtit pe pielea mea.