| Gabytza_5389 a întrebat:

Ce este leucemia si cum se manifesta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

E o boala a sangelui. I se mai spune cancer in sange. Sangele e format din globulele rosii, hematiile, cele ce duc oxigenul si nutrientii la celule, si celulele albe, leucocitele, care e ocupa de apararea organismului si care sunt primele ce actioneaza in caz de infectii. Leucemia apare cand leucocitele se inmultesc atat de mult incat depasesc cu mult numarul hematiilor (desigur ca proportional, caci exista o proportie intre cele 2), si incep sa manance hematiile. La o simpla analiza a sangelui, boala poate fi descoperita. Se manifesta prin slabiciune, o stare de rau general, adesea porneste cu o scurta sangerare din nas, adesea nebagata prea mult in seama.

5 răspunsuri:
| ledzeppelin a răspuns:

Leucemia este un cancer al celulelor sangelui. Celulele din sange sunt produse in maduva osoasa, care este un tesut prezent in majoritatea oaselor. In leucemie, maduva osoasa incepe sa produca prea multe leucocite (celulele albe) si uneori acestea nu-si mai indeplinesc functiile. Aceste celule se inmultesc in continuu, cand ar fi normal sa se opreasca din acest proces. Ele pot avea o diviziune celulara mult mai rapida decat celelalte celule. In timp, aceste celule anormale ajung sa inlocuiasca celulele normale - leucocitele, hematiile si trombocitele. Leucocitele au rolul de a ajuta organismul sa lupte cu infectiile. Hematiile au rolul de a asigura o buna oxigenare la nivel celular, necesara pentru o buna functionare a organismului, iar trombocitele ajuta in oprirea sangerarilor. In momentul cand aceste celule leucemice le inlocuiesc pe cele normale, sangele nu-si mai poate indeplini functiile. Ca urmare se pot produce sangerari si echimoze (vanatai) cu usurinta, poate exista o stare de oboseala continua sau persoanele in cauza se pot imbolnavi frecvent.

| AdeeLinee a răspuns:

Leucemia este cancer in sange.
Uita-te aici pentru mai multe detalii:*
http://ro.wikipedia.org/wiki/Leucemie

| saddasdasdad a răspuns:

Este un cancer al celulelor sangelor. Maduva produce mai multe celule albe. Celulele albe ajung sa fie atat de multe incat le inlocuiesc pe restul celulelor din sange ( nu total ca daca ar fi total ai fi mort) cand numarul trombocitelor scade prea mult ajungi sa sangerezi pentru mai mult timp unde te tai lovesti etc.

| DeliciousXd a răspuns:

Leucemia este o boala a sangelui.Ea se manifesta prin scaderea in greutate, paliditate.