| LolitaHaze a întrebat:

Ce exercitii pentru slabit imi recomandati?

Fundă

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| blablablaa a răspuns:

Alearga, alearga, alearga....In principiu incearca sa faci exercitii cardio. Ai putea sa te inscrii la un curs de zumba, bodylastics, un dans ceva. Evita dulciurile, prajelile, sucurile, painea si nu mai manca cu 3 ore inainte sa te culci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Încearcă să mergi pe o alimentaţie mai săracă caloric şi multă mişcare în aer liber.
Te pup!

| tudo393 a răspuns:

Ca si program de mancat si ce ai/n-ai voie sa consumi ai asa:
Renunta la fast-food si la dulciuri sau macar nu le mai manca des(in cazul in care le mananci des), cel mai bine e fara. Apoi, nu mai bea sucuri si prostii, bea doar apa(plata sau minerala) si sucuri naturale...sau siropuri+apa.Nu manca dupa 19-20:00 seara! Dimineata ia un mic dejun normal(o salata, o fructa, cereale cu lapte etc.-ceva usor, aaa iaurt...). Mancand micul dejun(8-9:00) nu vei mai consuma(sau asa ar trebui) asa de mult la pranz. Evita carnea, sau in general ce e facut in ulei, pentru ca are multe calorii.De asemenea, de 3-4 ori pe saptamana(o ora pe zi)=afara in parc la jogging, si ma refeream 0o ora de jogging, nu o ora sa stai afara:)ok? Sa nu fumezi, pentru ca iti incetineste cresterea, si odata cu cresterea si luarea in inaltime iti va scadea si burta. Daca ei sub 20 de ani, dar chiar si peste, ar fi bine sa faci exercitii de stretching(de crestere) http://www.youtube.com/watch?v=craYP5K6Km0.E bine sa urmezi exercitiile alea in zilele in care nu faci jogging..iti ia 10 min.:).Mai departe..cand mergi la jogging sa iti pui o folie de plastic(ca aia pentru. sandwich-uri)peste burta pentru. ca e important sa transpiri(si asta ca un sfat, cand alergi nu scuipa, pentru ca ai nevoie de lichid:) ).Cam atat. urmeaza asta cat mai multe luni si vei avea rezultate:). Bafta!

| Azµre a răspuns (pentru tudo393):

Da, e bine, ai preciat tot, ore fixe de masă, e bine, doar să renunțe la apa minerala, ama minerală balonează și mărește stomacul.

| pefelie a răspuns:

Pai e destul de simplu. Eu folosesc alergatul, pentru burta fac abdomene, pentru piept fac flotari si fac si genoflexiuni. le fac pe toate combinate + alergat si pot sa-ti spun ca da rezultate. Cel putin la mine functioneaza, am dat jos in 2 zile vreo 4 kilograme.

#Nota: am facut exercitii de tipul varsta mea de 2 ori, adica 34 de repetari si alergat. am o strada la mine aici si alerg pe ea. Fac cam doua ture dus-intors.

Good Luck si sper ca te-am ajutat happy

| RazvanRms a răspuns (pentru pefelie):

Eu alerg de 4 ori pe saptamana, ma chinui sa tin un regim echilibrat fac aproximativ 350 de flotari pe saptamana 100 de tractiuni la bara sar si coarda tot de 4 ori pe saptaman si de la 95 de kg am 92 si fac asta de 1 luna pe putin si tu in 2 zile ai dat jos 4 kg? Mars dracu de mincinos

| pefelie a răspuns (pentru RazvanRms):

Fiecare face cum poate si cum se descurca. Cat stie ca rezista etc..Eu unul am zis cum merge la mine, nu am zis ca si tu sau ceilalti trebuie sa aveti acelasi metabolism si acelasi organism ca mine. Eu daca fac un pic de efort slabesc semnificativ, daca la tine nu se aplica nu trebuie sa te razbuni pe mine sau sa ma jignesti. Aici este un topic unde o persoana a cerut parerile noastre, nu cine stie sa injure si cine stie sa fie mai nesimtit. Cat despre 'regim' am invatat un lucru: nu trebuie sa te ridici de la masa cu burta plina.

Cred ca era mai mult decat suficient sa spui doar ca la tine nu se aplica si asta e, nu sa si jignesti.

Iti urez un antrenament cat mai usor si cat mai multe kilograme minus.

| AnoniMMinonA1489 a răspuns:

Alergatul, flotarile, genoflexiunile.