| pumpkinky a întrebat:

Ce faceti sa scapati de depresia care vine odata cu noul anotimp? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am auzit despre asta "depresie care vine odată cu noul anotimp".

| Gizăz a răspuns:

Nu cred ca stii ce e aia depresie. Cred ca te referi la o oarecare astenie care-i afecteaza pe unii. Nu am ce sfaturi sa iti dau pentru ca nu pot empatiza. Nu am inteles niciodata asteniile astea de anotimp.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună întrebare!

| NLS a răspuns:

Vom vedea când vine.
Dar mulți de pe site ul asta n-au scăpat încă de cea de primăvara... trecută.

| Goete a răspuns:

Depresia care vine cu noul anotimp? Despre ce vorbesti?

Răspuns utilizator avertizat
| SilentRain a răspuns:

Nu sufăr de o asemenea prostie

| IulianAdrian a răspuns:

Cred ca te referi la depresia sezoniera.
Odihna este foarte importanta, sa faci activitati care te binedispune, poti asculta muzica relaxanta si sportu poate sa fie o solutie. Activitatea fizica activeaza endorfinele, acestea sunt responsabile cu starea ta de bine.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Ati ajuns sa vorbiti de depresie ca de răceală. Nu-ti doresc in vecii veciilor sa dai de o depresie REALA, constatata de un specialist, cu scheme de tratament pe ani de zile, cu sedative si chiar tranchilizante daca esti vulnerabil, agresiv, tentatii suicidale. Lasă prostiile, depresia nu apare la schimbare de anotimp si nu tine nici 1 zi nici 1 sapt.
Adoptă o alimentație corectă, sport, hobby, munca si nu vei mai avea timp de "depresie care vine odata cu noul anotimp".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mănânc bomboane de ciocolată și mă uit la seriale. Ciocolata te binedispune iar serialele îți distrag atenția de la despresia/astenia de toamnă.
Ideea e să îți ocupi timpul cu ceva, că dacă stai în pat și te holbezi la tavan nu ai cum să scapi de depresie, pentru că oamenii în general când nu fac nimic le zboară gândul doar la chestii negative.

| gogu220 a răspuns:

O slăninuţă cu o ceapă spartă, un pahar de ţuică (fiartă) sau un vin roşu şi să vezi cum îţi fuge sângele prin vene că-ţi vine să spargi o magazie de lemne.
Dacă nu ai lemne încearcă cu nuci.

Dacă nu ai nici nuci sunt bune şi nişte scobitori, doar să rupi ceva.