| bebe21 a întrebat:

Ce faceti sau ce mancati ca sa scapati de o depresie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Sincer-sincer? Merg la o sedinta de acupunctura (asta ajuta cel mai mult) si fac o meditatie sau qigong. De mancat, hm, aici e mai greu: nutela sau o friptura cu salata multa, fara paine. Vin nu este nevoie ci doar un suc parfumat.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Mancarea nu ma scoate din depresie. Depresia ucide pofta de mancare. Depresiile vin si trec, stiu asta si eu ma bucur de ele cand apuc una. Muzica, iesit la o bere, discutat cu un prieten, o plimbare - chiar si singur, cafea si tigari dimineata, cam asa fac eu, deprimat sau optimist happy Sunt niste prajiturele pentru depresie, ajuta doar temporar, dar nu se gasesc - se numesc brownies.

| Razvan a răspuns:

Nu prea imi place sa manac diverse chestii cand ma simt rau sufleteste. Din contra nu mananc mai delochee hee
Ca sa scap de o depresie apelez la autosugestie care e foarte importanta si la prietenii meihappy

| DiannaDi a răspuns:

Cioco:X

| lynysyk a răspuns:

Desigur maninc dulce, cu toate ca nu e bine, si mai dau si muzica tare

| baietzelu a răspuns:

Ciocolata. O sa fie instant efectul happy

| BeT a răspuns:

Depresia se naste din prea multe ginduri"negative"iar gindurile sint un "produs"al inimii.Asa ca incearca sa treci toate gindurile si prin "filtrul"numit creier nu lasa inima sa iti conduca sentimentele ca te vei lovi de foarte multe depresii.Eu de ex.cind simt ca ma"invaluie"depresia-incep sa dansez si sa ma gindesc la lucruri frumoase.asa ca ea-depresia fuge de mine, deoarece unde este fericire si veselie.depresia nu are putere.

| Alisa a răspuns:

Pai incerc sa ies cat mai mult afara, sa nu stau inchisa in casa, vorbesc cu prietenele, ma uit la comedii(pentru a incerca sa ma inveselesc), si mananc inghetata.

| ₣e†ĺ†α Ŕ嚃å†α†ħå a răspuns:

Pai mananc ciocolata.:d incep sa dansez, sa ascult muzica, sa vb cu prietenele mele, sa stau pe TPU...big grinsunt mai multe dar nu prea am chef sa scriu acum pentru ca daca esti sigur pe tine poti trece peste orice(depresie)

Răspuns utilizator avertizat
| dcarmen a răspuns:

Ciocolata, sportul, acupuntura te pot ajuta doar pe termen scurt. eu cred ca cel mai bine este sa consulti medicul psihiatru. nu te speria, o sa te inteleaga. si eu am avut depresie si am cautat tot felul de remedii. am descoperit site-ul depresiv.ro si dupa ce am citit, m-am hotarat sa merg la psihiatru si chiar m-a ajutat.